Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Jeseň

Leto je už nenávratne za nami a po dlhých, teplých a slnečných dňoch sa k slovu hlási jeseň. Jeseň je ročné obdobie, ktoré k nám prichádza vždy v rovnakom čase, ako švihnutím čarovného prútiku. Z krásneho a teplého leta sa časom vytvorí chladnejšie, ale zato pestrejšie obdobie jesene. Je to vlastne príprava prírody na tuhú a chladnú zimu.

Jeseň prichádza vždy v rovnakom období, ale je vždy iná. Je to obdobie, kedy sa príroda ukladá na zimný odpočinok. Znakom príchodu jesene je štebotavá pieseň lastovičiek, ktorú si spievajú pred odletom do slnečných a teplých krajín. S príchodom jesene sa mení celá príroda, mení sa všetko vôkol nás. Listy stromov najskôr zmenia farbu zo zelenej na žltú až na oranžovú a potom pomaly opadajú na zem, na ktorej vytvárajú farebné koberce.

Jeseň nás vie príjemne prekvapiť. Pomedzi stromy a ulice fúka vetrík a vydáva niekedy zvuky, ktoré nám môžu vytvárať spolu s tmavou oblohou neopakovateľnú atmosféru. Pre deti a ich rodičov je jeseň obdobie na púšťanie šarkanov a na prechádzky po pestrofarebnom lese, kde môžeme uvidieť zvieratká, ako sa pripravujú na zimný spánok. Nielen zvieratká, ale aj ľudia sa pripravujú na chladnú jeseň. Začínajú vyťahovať teplejšie oblečenie zo svojich skríň.

Jeseň je prekrásne obdobie, no niekedy veľmi chladné, a preto si jeho dôležitosť viacerí neuvedomujeme.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk