referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
William Shakespear
Dátum pridania: 22.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kompot
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 716
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Vážení prítomní, chcela by som Vám priblížiť najznámejšieho anglického spisovateľa renesancie Williama Shakespeara a jeho dielo Hamlet.

William Shakespeare sa narodil v roku 1564 a zomrel v roku 1616. Bol významný dramatik a básnik. Pochádzal z dobre situovanej rodiny. Po absolvovaní štúdií začal pôsobiť v Londýne ako herec a dramatik. V roku 1589 si spolu s kolegami založil vlastné divadlo Globe Theatre. Tvorba Shakespeara je veľmi rozsiahla. Písal komédie napr. Ako sa vám to páči, Večer trojkráľový, ale aj veľké tragédie – Rómeo a Júlia, Hamlet ( 1 601 – 1 602), Othello, Kráľ Lear. V celom jeho diele vyniká humánny charakter, hľadanie pravdy a nenávisť k útlaku. Bol nepriateľom stredovekých predstáv o urodzenosti pánov a uplatňoval princíp morálnej rovnosti všetkých ľudí. Svojím pohľadom na základné problémy existencie človeka a ľudských hodnôt si Shakespeare zaslúžil trvalé miesto vo svetovej literatúre.

Dráma Hamlet patrí medzi najznámejšie divadelné hry na svete. Je to renesančná psychologická dráma, ktorá sa odohráva v Dánsku. Jej dej je založený na motíve vraždy a pomsty. Hra je osobnou tragédiou princa Hamleta, ktorý chce pomstiť otcovu smrť. Hamlet je tragédia v piatich dejstvách.

Nový Kráľ Claudius, ani nie dva mesiace po bratovej smrti oznamuje, že si vzal za manželku vdovu Gertúdu. Hamletovi sa nepáči, že matka tak skoro zabudla na otcovu lásku. Horácio, Hamletov spolužiak a najlepší priateľ, povie o prítomnosti Ducha na hradbách a Hamlet sa rozhodne presvedčiť sa o jeho prítomnosti. Ofélia sa zverí otcovi o láske Hamleta. Otec ju nabáda k opatrnosti. Na hradbách Duch prezradí Hamletovi okolnosti vraždy jeho otca a žiada potrestanie vraha – Claudiusa. Duch nechce, aby proti matke niečo podnikal, má sama podľahnúť svojim výčitkám. Hamlet predstiera šialenstvo a s potulnými hercami uzavrie dohodu, že zahrajú obecenstvu Gonzagovo zavraždenie so zmeneným dejom, ktorý objasní motív vraždy a vraha jeho otca. Po skončení hry otrasený kráľ odchádza a Hamletovi jeho reakcia potvrdí slová Ducha. Vytasí meč a chce prebodnúť kráľa ale, rozmyslí si to a odchádza z miestnosti. Navštívi matku a rozhodne sa trápiť ju slovami. Matka pred jeho návštevou ukryje za závesom ako svedka Polonia. Keď sa záves pohne, Hamlet doň zabodne svoju zbraň a Polonius zomiera. Hamlet vykričí matke pravdu o otcovej smrti. Kráľovná oznámi manželovi, že Hamlet zabil radcu. Ofélia, keď sa dozvie o otcovej smrti, zošalie. Z Francúzska sa potajomky vráti jej brat Laertes a privedie na hrad aj pobúrený ľud. Claudius ho presvedčí, že vrahom je Hamlet a navrhne mu v osobnom súboji jedovatým hrotom kordu pomstiť vraždu. Oféliu našli utopenú v rieke. Hamlet oznamuje svoj príchod z Anglicka.

Na cintoríne Hamlet s Horáciom pozorujú ako hrobári kopú hrob. Vykopali lebku šaša Yoricka. Hamlet uvažuje o zmysle života. Pohrebný sprievod nesie otvorenú truhlu s Oféliou. Laertes od žiaľu skočí za ňou do hrobu, Hamlet ho nasleduje. Laertes ho obviní z trojnásobnej vraždy. Hamlet vysvetlí okolnosti vraždy svojho otca, kráľove intrigy a vyzná sa zo svojej úprimnej láske k Ofélii. Pred súbojom sa Laertovi ospravedlní. Spočiatku je v súboji úspešný a matka mu pripíja na zdravie z pohára určeného pre Hamleta. Kráľ vhodí do pohára otrávenú perlu. Gertrúda zomiera. Po výmene kordov sa zrania obaja protivníci. Laertes prezradí Hamletovi, že onedlho obaja zomrú. Prinútia kráľa vypiť zvyšok otráveného vína. Kráľ zomiera. Laertes pred smrťou požiada Hamleta o odpustenie. Hamlet prosí Horácia, aby všetkým vyrozprával pravdivý príbeh kráľovskej rodiny a zomiera. Keď na hrad prichádza víťazný Fortinbras nájde všetkých mŕtvych. Vydáva rozkaz, aby telo Hamleta vyniesli za dunenia sálv.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.