referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
John Ronald Reuel Tolkien
Dátum pridania: 22.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kompot
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 845
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Vážení prítomní, chcela by som Vám dnes priblížiť život a tvorbu, pre mňa veľkého človeka, J. R. R. Tolkiena.

Ak sa pýtate prečo, je to preto, lebo tento spisovateľ obohatil moju fantáziu, a po pozretí filmov, ktoré boli natočené podľa predlohy jeho kníh som bola prinútená prečítať si aj knihy. Keďže jeho tvorba nebola malá, spomeniem dnes len jedno jeho dielo. Pre priblíženie, bude to trilógia Pán prsteňov. Ale pekne poporiadku. Najprv niečo o ňom.

Celým menom John Ronald Reuel Tolkien bol známy učenec v oblasti anglického jazyka, špecialista na starú a strednú angličtinu. Narodil sa 3.januára 1892 v Bloemfonteine, v Južnej Afrike. Po smrti otca sa s matkou a bratom presťahovali do Veľkej Británie. Tam vyštudoval strednú školu a aj univerzitu. V roku 1919 získal v Oxforde titul staroanglického jazyka a literatúry. A od roku 1920 vyučoval angličtinu na univerzite v Leeds. Tolkien zomrel 2. septembra 1973 na dovolenke v Bournemouth.

Počas svojho dlhého života vydal nejednu odborne literárne historickú štúdiu. Preslávil sa však až rozprávkovou knihou Hobit, na ktorú bola neskôr nadviazaná trilógia Pán prsteňov a epos Silmarillion. Práce na trilógii si vyžiadali celých 13 rokov a hoci to samotný autor často popieral, k atmosfére kníh výrazne prispela doba ich vzniku, doba druhej svetovej vojny.

V roku 1949 bola trilógia dopísaná. Vyšla na 1 300 stranách so 134-stranovým dodatkom. Ústredným motívom celého diela je nikdy nekončiaci súboj dobra sa zlom. Dej prvej knihy s názvom Pán prsteňov-Spoločenstvo prsteňa sa začína oslavou 111. narodenín Bilba a zhodou okolností aj Frodových 33. Bilbo sa v tento deň rozhodne, že z Hobitova odíde a Frodovi nechá všetok svoj majetok aj s prsteňom. Niekoľko rokov sa vôbec nič nedeje, až sa raz pred Frodovými dverami opäť objaví Gandalf. Je veľmi rozrušený a pýta sa na prsteň. Povie mu, že toto je onen Veľprsteň, ktorý pred tisíckami rokov dal ukovať temný pán Sauron, aby bol jeho pomocníkom a on mohol vládnuť celej Stredozemi. Ale čo je najhoršie, duch Temného pána povstal a pomocou svojich služobníkov, nazgúlskych Čiernych jazdcov, teraz zo všetkých síl hľadá svoj stratený prsteň. Gandalf mu povie, že teraz musia obaja odísť, ale stretnú sa v meste zvanom Vodolulu.

Frodo sa vyberie so záhradníkom Samom Mukrom a kamarátom Pipinom Bralom. Po ceste stretnú tajomného Chodca, ktorý je ich vodcom. Cesta do Vodolulu je veľmi náročná a plna prekážok. Po tom, čo tam dôjdu dozvedia sa, že Saruman zradil a spojil sa so Sauronom, Temnym pánom a v Železnom páse mu zhromažďuje veľkú ohyzdiu armádu. Vo Vododole sa konala Elrondova rada, ktorá mala rozhodnúť o osude prsteňa. Prišli tam zástupcovia rôznych rás a rozhodlo sa, že prsteň treba zničiť, čo znamená, že ho treba zaniesť do krajiny Zla, Mordoru a tam ho hodiť do Hory osudu, kde bol ukovaný. To je totiž jediný spôsob, ako ho zničiť. Frodo bol zvolený ako nositeľ prsteňa a vodcom sa stal Gandalf. Spolu s ostatnými, ktorí sa k nim pridali vytvorili spolu spoločenstvo deviatich, tých, ktorí bojujú o zachovanie dobra v Stredozemi. Cesta je veľmi náročná a vyžiadala si aj svoje obete. Prvá kniha končí tým, že zostanú dve skupinky, ktoré musia vo výprave pokračovať samostatne.

V druhej knihe s názvom Pán prsteňov - Dve veže pokračuje putovanie hrdinov za splnením ich cieľa. Hoci už nevládzu a sú na pokrajoch svojich síl, nevzdávajú to a pokračujú ďalej. Celá druhá kniha je o ich putovaní a o prekážkach, ktoré im nesie cesta.
V tretej knihe Pán prsteňov – Navráť kráľa sú brány temnej ríše Mordor otvorené a ako čierna záplava sa z nich valí obrovská armáda vedená samotným Sauronom. Má len jediný cieľ - zahubiť a zotročiť všetko živé. Ako to však chodí, dobro vyhrá nad zlom. A inak tomu nie je ani v tomto prípade. Frodo splni svoje poslanie a ....

Pre mňa to boli najlepšie knihy aké som kedy čítala. Nemám rada knihy, ale toto bolo zaujímavé, plné fantázie, človek pri tom mohol snívať a vžívať sa do deja. Bolo tomu tak aspoň v mojom prípade. Tí, čo knihu čítali možno vedia o čom píšem a tí čo ju nečítali môžu sa hanbiť, lebo toto bol ten najlepšie napísaný fantasticky príbeh všetkých čias.
 
Podobné referáty
John Ronald Reuel Tolkien 2.9833 635 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.