referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohuš
Piatok, 27. januára 2023
Interrupcia - diskusný prispevok
Dátum pridania: 29.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lenuskaaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 716
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Vážená pani profesorka, milí spolužiaci!

Týmto príspevkom by som chcela vyjadriť svoj názor na tému, ktorá je v dnešnej dobe veľmi frekventovaná, a to téma interrupcie.

Len nedávno, keď som sa s kamarátkami vybrala do neďaľekého mesta, ma zaskočil a možno trochu aj znechutil pohľad, ktorý sa mi naskytol. V strede mesta bola na veľkom billboarde fotka plodu po interrupcii. Tento obrázok vo mne zanechal obrovský dojem, čo spôsobilo, že som sa nad touto témou začala zamýšlať o trochu viac ako doteraz. Ešte stále ten obraz vidím pred očami.

Začala som si klásť otázku prečo? Čo ľudí viedlo k takejto negatívnej kampani? Zlepší sa tým niečo? Aký to malo vôbec význam? Niektorých ľudí to možno znechutí, iných rozlútostí. Podľa môjho názoru to nebolo správne. Každý má právo na svoje rozhodnutia, na svoj názor. Túto kampaň beriem ako výčitku všetkým tým ženám, ktoré toto všetko museli absolvovať, či už dobrovoľne alebo nie.

Ročne sa asi tretina všetkých tehotných žien (asi 53 miliónov) rozhodne pre umelé prerušenie tehotenstva. V niektorých krajinách je potrat úplne zakázaný (napr. Írsko), aj napriek tomu sa pre interrupciu rozhodne ročne okolo 6000 žien. Väčšina takýchto potratov sa končí s doživotnými komplikáciami alebo pri najhoršom smrťou nielen plodu, ale aj matky. Podľa štatistík zomiera každých 5 minút na svete jedna žena na komplikácie po neodborne vykonanom potrate (ročne asi 200 000 žien). V krajinách, v ktorých je interrupcia legálna sa môže žena rozhodnúť pre prerušenie tehotenstva aj z iných, než len medicínskych dôvodov.

Celosvetovo medzi najčastejšie dôvody vedúce k prerušeniu tehotenstva patrí naplnený počet detí v rodine, prerušenie tehotenstva kvôli práci alebo škole, nedostatok financií alebo problémy vo vzťahu rodičov, nízky vek budúcej matky, alebo znásilnenie. To však nie sú jediné dôvody, pre ktoré sa matky, alebo páry rozhodujú pre interrupciu. Milióny rodičov si želajú dieťa len určitého pohlavia. Iní sú pod tlakom populačnej kontroly, ako napríklad v Číne. Ďalší pristupujú k interrupcii v dôsledku nedostatku ochranných prostriedkov pred neželaním otehotnením. Ostatné dôvody k prerušeniu tehotenstva môžu byť zdravotné, kedy tehotenstvo ohrozuje zdravie alebo život ženy alebo vývoj plodu by mohol byť ohrozený ochorením matky (napr. infekcia) alebo lieky, ktoré žena užívala na začiatku tehotenstva a sú pre vývoj plodu nebezpečné (vrodené vývojové chyby).

Tehotenstvo sa dá tiež ukončiť, ak vzniklo z kriminálneho činu - znásilnenia. To všetko je upravené tzv. interrupčným zákonom. Rozhodne nesúhlasím s potratom len kvôli pracovnej vyťaženosti alebo nechcenému pohlaviu dieťatka. V týchto prípadoch sa mi to zdá nesprávne. Ale keby som sa mala ja rozhodnúť či sa v mojom veku odhodlám na tento zákrok, myslím, že by som ho podstúpila. Určite by nebolo jednoduché sa s tým psychicky vyrovnať, ale v takej situácii by to bolo asi najlepšie riešenie. Nemôžem povedať, že som zástancom potratu, ale nemožem povedať ani to, že s ním nesúhlasím. Myslím si, že počet potratov by sa dal aspoň z malej časti znížiť, a to väčšou informovanosťou širokej verejnosti. Zvýšeným záujmom škôl o rôzne prednášky a iné spôsoby informovania o problematike, alebo väčšou propagáciou ochranných prostriedkov proti nechcenému otehotneniu. Ďalšia možnosť ako zbezpečniť potrat je jeho legalizácia v niektorých krajinách, čim sa zmenší počet neodborných zákrokov.
Interrupcia patrila, patrí, a aj bude patriť k bežnému životu človeka. Či to chceme alebo nie. Ďakujem za pozornosť.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.