referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vavrinec
Streda, 10. augusta 2022
Umelecký opis jesene
Dátum pridania: 19.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: DjNika
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 425
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.86 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Jeseň je čarovné obdobie plné farieb, dozrievajúcich plodov, ale aj zmien počasia. Je aj predzvesťou zimy, ktorá prináša do našich príbytkov pokoj a dni oddychu.

Jeseň prichádza pomaly, po horúcich letných dňoch sa k nám vkráda so svojim chladným počasím a pochmúrnou melanchóliou. Okrem chladnejšieho počasia prináša aj začiatok školského roka.

S príchodom jesene sa mení aj príroda. Ulice sú plné opadaného lístia, ktoré vytvárajú farebné koberce. Štebotavé lastovičky postupne čoraz viac utíchajú a odlietajú prečkať tuhú pani Zimu do teplejších krajín. Ostatné zvieratká nelenia a pilne znášajú do svojich brlohov zásoby potravy, ktoré im napomôžu prečkať mrazivú zimu.

Jeseň vplýva v istej miere aj na ľudí. Dni sú čoraz kratšie, slniečka menej a aj studený vietor začína vystrkovať rožky. Niektorí ľudia počas jesene upadajú do depresií a jesenného ničnerobenia. V iných krajinách sa počas tejto doby slávi aj siatok Halloween, ktorý je známy ako deň kontaktov so záhrobím a slávia ho v predvečer dušičiek. Deti pochodujú od domu k domu, svojimi kostýmami a strašením obyčajných ľudí si "zarábaju" na chutných sladkostiach. No u nás tento sviatok nie je až tak populárny, veď predsa náš národ ma tiež svoje zvyky.

Ale treba sa pozrieť aj na iné stránky jesennej prírody ako je zber plodov a zeleniny, ktoré nám budú dávať vitamínky počas zimy a ochránia nás pred pazúrmi neželaných chorôb. Polia osirejú a už len krákajúce vrany nám podávajú zvesť o prichádzajúcej jeseni.

Čaro jesene dokážu oceniť najmä detičky válajúce sa v kope lístia, alebo stačí len pohľad na lietajúceho draka, ktorý brázdi na zatiahnutej ba až tmavej oblohe unášaného ujom Vetrom k nedohľadným výšinám.

Toto kúzelné obdobie je podľa mňa najkrajším celého roka. Keď vidím čo i len skorý západ slniečka predierajúceho sa medzi mrakmi, srdce mi zviera z takého nádherného pohľadu, ktoré mi pripomína moje detstvo, v ktorom som prežila s pomocou tety Jesene tie najkrajšie chvíle svojho života...
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.