Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Rozporuplná postava v umeleckých dielach: Don Juan

Don Juan, kto je to vlastne? Legendárny zvodca, milovník žien, či muž, ktorý nevedel od roztopaše, čo so sebou robiť? Je Bohom pre ženy, či diablom ničiacim ich srdcia? V histórii sa rozchádzajú dva protichodné názory:

1. Niektorí vnímajú dona Juan ako jednoduchého, plytkého sukničkára, ktorý dostane vždy to, po čom zatúži. Bezcharakterné zviera bez súcitu, ktoré svoj život podriaďuje svojim potrebám.

2. Iní v ňom vidia muža, ktorý rozumie ženám, muža ktorý v nich vidí vždy to najkrajšie. Dokáže ich milovať tak, ako túži byť každá žena milovaná (spontánne, vášnivo, nespútane).

Legendy hovoria, že don Juan zviedol, znásilnil, alebo zabil dievča zo vznešenej rodiny a zabil jej otca. Neskôr on narazil na sochu otca na cintoríne, pozval ho na večeru. Socha pozvanie priala a prišla. Duch prišiel ako predzvesť smrti. Socha žiadala, aby jej don Juan potriasol rukou, ale keď to išiel spraviť, zem pod ním sa otvorila a on padol do pekla.

Prvé zmienka, príbeh o donovi Juanovi je ťažké presne určiť, ale historici sa zhodli, že za prvé dielo sa pokladá dielo El burlador de Sevilla y convidado de piedra (Playboy Seville a hosť kameňa), ktorého autorom je Tirso de Molina. Presný rok nie je známy, ale uvádzajú sa roky ( 1620-1635).Opera: Don Giovanni

Skomponoval: Wolfgang Amadeus Mozart
Premiéra (taliansky) : 29.10.1787, Praha Stavovské divadlo, dirigent- Mozart
Libreto: Lorenzo da Ponte

Opera v dvoch dejstvách, veselá dráma - dramma giocoso.

Postavy:

•don Giovanni (baryton) -
•Leporello, jeho sluha (bas)
•dona Anna (soprán) – komturova dcéra
•don Ottavio (tenor) –Annin snúbenec
•komtur (bas)
•dona Elvíra, žena dona Giovanniho (soprán)
•Zerlina (soprán)
•Masetto- Zerlin snúbenec, sedliak (bas)

Po mimoradnom pražskom úspechu Figarovej svadby sa Mozart rozhodol skomponovať operu pre svoju milovanú Prahu a pre publikom, ktoré ho pochopilo a dokázalo odceniť.

S riaditeľom pražského divadla Bondinim podpísal zmluvu na 100 dukátov za napísanie opery pre ich divadlo. Libreta sa uchytil da Ponte, ktorý vychádzal z libreta Giovanniho Bartatiho. Mozart poznal prvé javiskové spracovanie od Tirsa de Moliny a Gabriela Telleze, balet od Christopha Williabalda Glucka Don Juan operu Vincenza Righiniho Il convitato di pietra o sia Il dissoluto ( Kamenný hosť alebo potrestaný)

Mozart si prial uviesť svoje dielo aj vo Viedni, stalo sa tak až 7.5.1788. Viedenskému publiku sa začalo páčiť až po niekoľkých reprízach. Mozart pridal pre viedenské publikum po jednej árii pre donnu Elvíru a dona Ottavia a dueto Leporella a Zerliny.

Dej opery:

1.dejstvo:

Na ulici pred komturovým domom stojí nahnevaný Leporello. Giovanni sa vo vnútri zabáva so ženami. Giovanni vybieha z domu, za ním donna Anna. Jej výkrik privolá otca. Komtur v šermiarskom súboji s Giovannim je zabitý. Leporello je zhrozený, ale uteká zo svojim pánom preč. Anna so svojim snúbencom donom Ottaviom vychádzajú von, ona omdlieva. Ottavio sľubuje Anne, že pomstí jej otca. Giovanni a Leporello prechádzajú ulicami, Leporello sa v jednom okamihu snaží vyčítať aký život vedie, Giovanni sa nahnevá. Stretávajú donnu Elvíru, ktorá vyčíta Giovannimu, že ju opustil. Giovanni sa vyparí a Leporello ju utešuje: „ V taliansku mal hneď 640, 231 zas v nemeckej zemi, tiež mnoho mal s dvoma stovkami turiek, v Španielsku ich mal o tri viac, cez tisíc!“

- na vidieku sa stretáva Leporello a Giovanni pri selskej svadbe. Giovannimu sa podarí očariť nevestu Zerlinu. Ženích Massato je jednoducho odvedený preč. Giovanni si vedie nevestu na svoj zámok. Pri jeho milostných návrhoch ich objaví Ellvíra, ktorá presvedčí Zerlinu, aby išla s ňou preč. Anna spoznáva podľa hlasu vraha svojho otca. Prosí Ottavia, aby pomstil smrť jej otca.

- don Giovanni a Leporello usporiadajú na jeho zámku hostinu. Na záhrade sa háda žiarlivý Masetto so Zerlinou. Giovanni ich vidí a pozýva k sebe. Prichádza trojica Anna, Elvíra a Ottavio v maskách. Pri tanci so Zerlinou ju zatlačí do vedľajšej izby, jej výkrik prinúti prestať hostí tancovať. Hostia vojdú dnu, Giovanni obviní Leporella, že obťažoval Zerlinu. Anna a Alvíra si strhnú masky a Ottavio na neho vytiahne pištoľ. Giovanni však uniká.

2.dejstvo:

- v meste chce Leporello odísť od svojho pána, ale nakoniec sa necháva podplatiť. Vymieňa si s ním oblečenie. Giovanni chce poblúzniť komornú Elvíry. Leporello prezlečený za Giovanniho presviedča Elvíru a jeho láske, odchádza s ňou. Giovanni ide dvoriť slúžke, ale mapiesto dievčaťa sa objavuje Massato s puškou a ďaľśí dedinčania. Giovanni v preoblečení ich posiela rôznymi smermi. Zraní Massata. Leporello je odhalený donnou Annou, Massatom, Zerlinou a Ottaviom. Už sú si istý, že Giovanni je vrah.

- na cintoríne pri komturovou sochou sa stretáva Giovanni a Leporello. Giovanni rozpráva o svojich zážitkoch so ženami, zasmeje sa a v tom sa ozve komturova socha: „ Tvoj smiech ťa prejde skorej, než príde ráno.“ Giovanni pozýva sochu na návštevu. Socha odpovedá: „ Áno.“

- v izbe sľubuje don Ottavio pomstu a chce mať svadbu s donnou Annou. Ona však odmieta a chce rok držať smútok (ária- já krutá? Ach nie moje blaho!“

- Giovanni sedí vo svojej izbe, Leporello nosí na stôl jedlo. Prichádza Elvíra, chce aby sa Giovanni spamätal, ale on chce pokračovať v jedle. Ozve sa hrozivé zaklopanie, Giovanni ide otvoriť. Socha prišla na návštevu. Komtur pozýva Giovanniho na hostinu k sebe, Giovanni chce svoj sľub potvrdiť podaním rukou. Komtur chce, aby Giovanni všetko oľutoval a polepšil sa, ale on odmieta. Pod Giovannim sa roztvorí zem a pohltia ho plamene. Prichádza don Ottavio zatknúť Giovanniho so súdnymi sluhami, to už Leporello všetkým rozpráva, čo sa stalo. Ottavio dúfa, že sa za neho Anna vydá, ona chce však rok počkať. Masetto a Zerlina, chcú ísť domov. Elvíra odchádza do kláštora. A Leporello si chce nájsť nového pána.

V štátnom divadle v Košiciach
Opera v dvoch dejstvách, v talianskom jazyku
Dĺžka predstavenia: 180 min.
Premiera:20.2.2004
Libreto: Lorenzo da Ponte
Hudobné naštudovanie: Igor Dohovič
Réžia: Roman Polák
Dramaturgia: Blažena Hončarivová
Scéna: Vladimír Čáp
Kostýmy: Marija Havran
Zbormajster: Šimon Dohovič
Hudobné naštudovanie: Igor Dohovič
Dirigent: Igor Dohovič / Karol KevickýDon Juan vo filme

Don Juan- 1926

Prvý krát sa don Juan objavuje vo filme Alana Groslanda, ktorý mal premiéru 6. Augusta 1926 v New Yorku. Čierno-biely film bez hovoreného slova s klasickým príbehom dona Juana milovníka žien sa stal dobrým štartom pre ďalšiu Groslandovu tvorbu, ktorý natočil prvý zvukový film The Jazz Singer. Hlavného hrdinu si zahral John Sidney Blyth Barrymore.

Obrovské nadšenie zožala aj film s Johnym Deppom a Marlonom Brandom z roku 1995 s názvom Don Juan deMarco

Réžia: Jeremy Leven
Scenár: Jeremy Leven
Kamera: Ralf D. Bode
Hudba: Michael Kamen
Hrajú: Johnny Depp, Marlon Brando

Vo svojom filme Jeremy Leven spravil z dona Juana ešte rozporuplnejšiu postavu ako v klasických spracovaniach. Príbeh zasadil do moderného sveta, v ktorom žije muž John (Johny Depp), ktorý sa oblieka do dobového oblečenia a vydáva sa za pravého jediného a najväčšieho milovníka žien všetkých čias. Prostredníctvom rozhovorov so svojim psychiatrom, starnúcim mužom, ktorý zapadol do stereotypu života opisuje svoj vášnivý život plný zmyselnej lásky k ženám, potechy, sexu a erotiky.

Napriek tomu, že jeho zvodom podľahla doposiaľ každá žena, jednu sa mu podarilo nešťastne stratiť - bola ňou Anna, krásna mladá dievčina z opusteného ostrova Eros, ktorá po nešťastnom zistení, že nebola jeho prvou milenkou, odmietla jeho lásku.

Don Juan to nedokázal zniesť a rozhodol sa náhle, v mladom veku ukončiť svoj život. Na pomoc mu ale prichádza starnúci psychiater Jack (Marlon Brando). Don Juan sa následne dostáva do psychiatrickej liečebne, kde sa ho Jack snaží pochopiť a vyliečiť.

Príbeh plný priateľstva, zmätenosti vlastnej identity, lásky vášne... Príbeh, ktorého téma bola spracovaná už tisíce krát a predsa len je niečím iný, zvláštny, výnimočný.

Ocenenia

•Nominované na 1996 Academy Award for Best Music, Original Song (Michael Kamen) For the song "Have You Ever Really Loved a Woman".
•Nominované na 1996 Academy Award for Best Music, Original Song (Bryan Adams) For the song "Have You Ever Really Loved a Woman".
•Nominované na 1996 Academy Award for Best Music, Original Song (Robert John Lange) For the song "Have You Ever Really Loved a Woman".
•Nominované na 1996 Golden Globes Award for Best Original Song - Motion Picture (Michael Kamen) For the song "Have You Ever Really Loved a Woman?".
•Nominované na 1996 Golden Globes Award for Best Original Song - Motion Picture (Bryan Adams) For the song "Have You Ever Really Loved a Woman?".
•Nominované na 1996 Golden Globes Award for Best Original Song - Motion Picture (Robert John Lange) For the song "Have You Ever Really Loved a Woman?".
•Nominované na 1996 Golden Globes Award for Best Original Score - Motion Picture (Michael Kamen)
Vo filme zaznie hit speváka Bryana Adamsa „ Have you ever really loved a woman?“

Hodnotenie:

Don Juan DeMarco je jedným z mála filmov, ktoré by sa kľudne mohli stať skutočnosťou. Vynikajúce herecké výkony, v ktorých excelujú dve hlavné postavy, Johnny Depp a Marlon Brando. Film, ktorý má presne ideálny čas na to, aby rozpovedal daný príbeh bez toho, aby sa stal fádnym a nudným. Vynikajúci strih, skvelá kamera, milý príbeh a výborní herci. To všetko obalené do skvelej hudby, ktorej dominuje jeden z množstva hitov Bryana Adamsa, Have You Ever Really Loved A Woman.

Hudbu pre tento film skomponoval známy americký skladateľ Michael Kamen.

Don Juan v muzikáli

Predstavenie Félixa Graya Don Juan v réžii Gillesa Maheu prišlo do Francúzska 24. februára 2005 po tom, ako zaznamenalo obrovský úspech v Quebecu

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk