referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
František
Streda, 4. októbra 2023
Bitka pri Termopylách
Dátum pridania: 18.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bullseve
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 633
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
(esej)

"Ideme do boja, Sparta! Nech tečie krv!“

Prečo som si vybral túto tému? Začal by som asi tým, že inšpiráciu som našiel v známom filme 300 - Bitka pri Termopylách. Dovtedy som si všetky bitky predstavoval úplne inak. Bolo to pre mňa len úplne zbytočné plytvanie ľudských životov a krvi, nezmyselné zabíjanie ľudí kvôli moci. Ale potom som si uvedomil, že títo ľudia bojovali nie len o moc, ale hlavne o svoju česť a v tom ma veľmi zaujala Sparta. Ďalší dôvod bol v schopnosti boja, taktiky a výcviku vojakov. Zoberte si, že v iných krajinách sa vojaci začínali cvičiť možno od nejakých pätnástich rokov (nie som si istý touto informáciou), ale v Sparte od siedmych. Pre iné ženy by to bola katastrofa, keby im zobrali syna, keď má sedem rokov a ide na tvrdý výcvik, kde sa bude musieť postarať sám o seba. Pravdepodobne by sa s tým nedokázali zmieriť, ale pre sparťanské ženy to bola česť! V tomto bola pre mňa Sparta úplne geniálna.

Teraz sa dostávam k samotnej bitke. Predstavte si, že ste kráľ Leonidas, ktorý vládne v krajine Sparta, má syna a ženu. Zrazu na vás začnú útočiť hnusní Peržania, ktorým ide iba o moc a o to, aby si rozšírili svoje impérium. Efori, ktorí vládnu v krajine, sú úplne nechutní, skorumpovaní, malí hajzlíci a zakážu vám podľa vymyslenej predpovede chrániť krajinu a svoju česť (vtedy boli Efori tí, ktorí riadili parlament a spravovanie krajiny a kráľ musel mať povolenie od nich, aby sa mohol ísť brániť, alebo keď chcel zaútočiť). Čo by ste robili (ak by ste boli Sparťan)? Chránili svoju zem bez ohľadov na nejakých ťulpasov!!!

Leonidas zobral svojich najlepších 300 mužov akože na prieskumné cesty po krajine, ale v skutočnosti išiel bojovať proti Peržanom. 300 mužov!!! Viete si predstaviť čo to je v porovnaní s 20 000-covou armádou Peržanov? Žalostne málo. Ale ak máte odhodlanosť, túžbu, nemáte strach a chcete si zachovať česť, je vám to jedno a bojujete aj za cenu, že padnete a ste už jasne porazení. Sparta sa nevzdávala až do úplného konca. Mali prichystanú vynikajúcu taktiku. Bolo ich síce len 300, ale našli si miestečko, kde budú bojovať: Termopyly (gr. "Teplé brány“). Bola to úzka cesta, z jednej strany lemovaná nepriechodnými horami, z druhej strany boli močiare a more. Sparťania sa hrdinne bránili a odolávali svojou vynikajúcou taktikou, dovtedy, kým ich nezradil malý, hnusný, odporný zradca Efialtés, ktorý prezradil Peržanom tajný chodník cez hory, ktorým sa dostali za chrbát Sparťanov, a to len za cenu obyčajnej rozkoše a sexu s krásnymi ženami z Perzie. V nasledujúcom boji všetci Sparťania zahynuli. Bojovali veľmi statočne až do úplného konca. V nasledujúcej bitke o rok neskôr túto krutú porážku Peržanom vrátili aj s úrokmi.

Celkový dojem u mňa zo Sparty je vynikajúci, priam až nádherný. Nevidel som ani som nepočul ešte o veľkolepejšej krajine. Keby som si mal vybrať, čím by som chcel byť v minulosti, bol by to SPARŤAN!!!

"Stoj pútniku a zvestuj Lakedaimonským, že my tu ležíme jak zákony kázali nám.“

Verše na pomníku, napísané na česť 300 Sparťanov, ktorí padli v bitke.
 
Podobné referáty
Bitka pri Termopylách GYM 2.9709 340 slov
Bitka pri Termopylách SOŠ 2.9520 380 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.