referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Nádhera prírody
Dátum pridania: 18.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jari
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 561
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Nádhera prírody

Svitá. Prvé lúče slnka hladia našu zem. Príroda sa prebúdza z dlhého zimného spánku. Biela prikrývka sa začína topiť a pod ňou zeleň začína nadobúdať svoje sýte farby a krásy. V okolí počuť vtáčiky, ktoré vyspevujú svoje veselé pesničky a zurčiaci potôčik odnášajúci zlatý piesok spolu so zvyškami ľadu. Krásne čerstvé púčiky naberajú svetlo zelenú farbu a na stromčekoch pôsobia ako mladé na svojich rodičoch.

Je krásne slnečné ráno. Ovocné stromy vykvitli do nevídanej krásy. Jar prináša do života aj mnoho radosti a smiechu. Prináša so sebou sladučké, dlho očakávané teplo, ktoré nahrádza teplo ohníka v krbe. Jar sa nazýva aj obdobím farieb. V záhrade rozkvitá čerešňa, vŕba je ovešaná zlatými jahňadami a hneď vedľa sa svojou krásou pýši typický jarný kvietok, snežienka. Krásne pocukrované štíty hôr vytvárajú krásny výhľad a poklad pre fotografov.

Vo vzduchu môžeme cítiť silnú arómu ihličnatých stromov. Usilovné včeličky zberajú prvý sladučký nektár do svojich úľov. V jarnej noci môžeme pozorovať na oblohe koňa, ktorý ťahá Veľký Voz, na ktorom sedí Polárka a Malý Voz na ktorom sa vezie Zornička. Teda, keď budeme prežívať jar, spomeňme si na všetky tie krásy, ktoré zahŕňa.

Je teplé poludnie. Deň dosahuje úplný vrchol a je v plnom prúde. Leto je veľmi obľúbené ročné obdobie. Dni sa predlžujú a noci krátia. V letný podvečer môžeme na vodnej hladine pozorovať nádherný odraz zapadajúceho slnka. Zbierajú sa obrovské masy vodných pár, ktoré sa vyzrážali počas horúceho dňa a osvetlila ich obrovská žeravá guľa. Živočíchy s rozpnutými krídlami letia za západom slnka a strácajú sa v silnej žiare zory.

Deň sa nám už pomaly končí. Zo stromov opadáva lístie z palety všetkých farieb. Počujeme uštebotané lastovičky. Jedny zvieratká si usilovne chystajú zásoby na zimu a ostatné sa pripravujú na odlet do teplých krajín.

Jeseň charakterizuje tiež vypúšťanie šarkanov. Je to stará tradícia pochádzajúca z Číny, jednej z najstarších civilizácii.
Nepredstavuje iba ochladenie počasia ale tiež zasadnutie žiakov do školských lavíc po dlhom letnom oddychu. Deň už nie je dňom ale tichou, tmavou nocou. Počasie sa výrazne ochladilo a nastalo zakrytie bielou perinou. Medvede spia sladkým, hlbokým spánkom. Všetky tie druhy odlietavých vtákov sú už na svojom teplom mieste. Pre ľudí sa začína obdobie, kedy budú zakladať ‚blkotavý‘ oheň vo svojich krboch.

Les sa premení na čarokrásnu záhradu, na konárikoch a drevených domčekoch visia cencúle a slnko sa odráža od ľadových kryštálikov. Lyžiari sa vyžívajú v krásnom výhľade na zjazdovku.
Teraz už príroda spí tuhým spánkom a naberá síl do ďalšieho dňa.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.