referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohuš
Štvrtok, 27. januára 2022
Diskusný príspevok - Ťaháky
Dátum pridania: 10.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: annushka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 506
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 

Diskusný príspevok - Ťaháky

Vážení prítomní!

Rada by som predniesla pár slov k návrhu, ktorý predložila študentská rada riaditeľstvu školy. Nemyslím si, že budem hovoriť len za seba, ale v mene väčšiny študentov, ktorí by uvítali, ak by ste nám povolili používať ťaháky pri písomných prácach.

Viem, že to môže zo začiatku znieť ako báznivý nápad nedozretých pubertiakov, ktorý by mohol podkopať zabehnutý systém výučby v našej škole, ale ak sa nad ním hlbšie zamyslíme, dospejeme k záveru, že to možno nie je až taký nezmysel, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Každý študent má istú metódu, ktorú využíva pri príprave na ústnu, či písomnú odpoveď. Napríklad ja sa učivo najlepšie zapamätám, ak si z neho vypíšem kľúčové slová na papier, prípadne k nim pripojím pár pripomienok na lepšie pochopenie, či vysvetlenie daných výrazov. Potom si sama pomocou týchto poznámok učivo dva-trikrát zopakujem. Teda sa vlastne učím najmä tým, že si píšem ťahák a domnievam sa, že asi niesom jediná, čo sa učí podobným spôsobom. Je totiž všeobecne známe a aj vedecky dokázané, že ľudia si najlepšie veci ukladajú do pamäte písaním a prípadne farebným rozlišovaním textu, ktorý si majú osvojiť. Ak neskôr potrebujú určitú informáciu, spomenú si, ako o nej predtým písali a v pamäti sa im vybaví aj v akom kontexte, neikedy dokonca aj farba, akou bol daný text písaný.

Učitelia často podozrievajú študentov z toho, že sa vôbec nepripravovali na hodinu, ak u nich náhodou objavia ťahák. No pravý opak je pravdou, lebo žiak si dal minimálne tú námahu, že si napísal už spomínanú pomôcku a teda si musel aspoň raz učivo prečítať z učebnice alebo z poznámok v zošite.

Všimla som si, že nás vyučujúci často obviňujú, že sa snažíme ich oklamať a podviesť všetkými možnými aj nemožnými spôsobmi. Neuvedomujú si pri tom, že už sme zodpovední mladí ľudia, ktorí sú si vedomí toho, že sa neučíme pre školu ani pre rodičov, ale najmä pre seba.

Myslím si, že Vám môžem zaručiť, že zlegalizovaním ťahákov sa neprestaneme pripravovať na vyučovanie, pretože písaním istých poznámok k učivu sa vlastne pripravujeme na hodinu. Preto dúfame, že sa dohodneme na istom kompromise, ktorý bude vyhovujúci pre obe strany.

Ďakujem, že ste si ma vypočuli a verím, že som Vás svojimi argumentami praiznivo priklonila k môjmu skromnému názoru.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.