Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Jeseň (umelecký opis)

Jeseň (umelecký opis)

Jeseň je jedno z tých najkrajších, najúžasnejších a najfascinujúcejších období, ktoré prichádza do nášho roka. To čaro prekrásnych farieb do nás vnáša akúsi dynamickú atmosféru, ktorá v nás vytvára pocit pokoja a lásky.

Už na nás nepôsobia tie silné, vznešené slnečné lúče, ale slabé paprsky. Slnko zmenilo svoje pôsobisko. Rána bývajú zahalené rúžkom hustej a tajuplnej hmly. Na konároch stromov, listov a kríkov sú utkané pavučinky z tenkých nitôčiek, ktoré voláme babie leto. Niekedy sa objavia už aj kryštáliky mrazu. Keď sa vietor začne naháňať, listy sa bez váhania naháňajú spolu s ním a šepocú tie najslastnejšie tóny jesene. A potom jemným, ladným pohybom padajú na všetky sveta strany. Vietor, nazývaný aj poštár jesene roznáša tieto listy po celom svete. Všade naokolo hýri množstvo farieb. Listy sú pomarančovo-oranžové, slabo oranžové, žlté, tmavočervené, hnedé a vytvárajú nespočetné kombinácie farieb. Každučký listnatý strom sa zbavuje svojho starého a dlhého ošatenia a pripravuje sa na dlhú, nespútanú kráľovnú zimu. Jedine strom s ihlicami si zachováva svoju smaragdovozelenú farbu.

Okrem ošatenia zo stromu padajú aj plody, jablká, orechy, slivky. A práve niektoré, si zvieratká chystajú na zimu. Vinohrady sú obsypané veľkými, šťavnatými strapcami hrozna. Sťahovaví vtáci odlietajú do teplých krajín, a zverine narastá hrubšia, hustejšia srsť. Každý sa chystá na zimu.

Treba sa vedieť zahľadieť do všetkých pokladov, ktoré v sebe skrýva tajomná a neprebádaná jeseň. Ale tie najväčšie sympatie v nás prebudila bohatou a majestátnou prírodou, ktorá nám dodáva ľubozvučnú eufóriu.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk