referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Najvplynejší módni tvorcovia - prejav
Dátum pridania: 19.03.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: olinqa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 926
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
Najvplyvnejší módni tvorcovia

Vážená pani učiteľka, milé spolužiačky.

Módni tvorcovia sú ľudia, ktorí nám každoročne určujú, čo bude v móde a čo by sme mali nadobro nechať zapadnúť prachom. Rozhodla som sa preto venovať pozornosť tým, ktorí ako prví spravili z módy pojem s veľkým „M“. Nepochybne aj Vám niečo hovoria mená Coco Chanel, Christian Dior, Yves Saint Laurent, Gianni Versace, Christian Lacroix, Jean Paul Gaultier, Valentino, Armani – to sú len niektorí z najznámejších. Patria medzi módnych návrhárov, ktorí si uznanie zaslúžili tvrdou prácou a v živote to nemali jednoduché.
Priblížim Vám život troch, pre mňa najzaujímavejších tvorcov: Gabrielle Chanel, Christiana Diora a Yvesa Saint Laurenta.

Gabrielle „Coco“ Chanel

Narodila sa v malom mestečku vo Francúzku. Po smrti rodičov vyrastala so súrodencami v sirotinci. Keďže už od detstva bola chudobná, preto jeden čas spievala v bare, odkiaľ pochádza aj jej prezývka „Coco“. Už na svoje vystúpenia si vymýšľala rôzne kostýmy, vďaka čomu bola neprehliadnuteľná.

Coco začala pracovať u výrobcu klobúkov. Neskôr si sama začala klobúky navrhovať, čo jej vynieslo prvé zárobky. V roku 1912 si otvorila svoje vlastné klobučníctvo, kde ponúkala modely, ktoré sama nosila. Na rozdiel od vtedajších bohato zdobených klobúkov, ona ponúkala jednoduchosť. Celá jej tvorba sa zrodila z jej vlastných potrieb.

Skutočný módny prevrat spôsobila začiatkom 20-tych rokov, kedy otvorila prvú veľkú predajňu , ktorá dodnes patrí k najnavštevovanejším butikom. Svetlo sveta uzrel aj legendárny parfém Chanel No.5 a v roku 1926 vytvorila tzv. „malé čierne“. Ide o jednoduché spoločenské šaty, vhodné na každú príležitosť, ktoré by nemali chýbať v šatníku žiadnej z nás. V týchto rokoch priniesla do šatníkov aj kostým so zapínaním na gombíky a v 30-tych rokoch sa vrhla na obliekanie hollywoodskych hviezd.
Všetky svoje modely robila tak, aby neboli len pre bohaté paničky, ale boli určené všetkým ženám.

Christian Dior

Patrí k najvplyvnejším módnym návrhárom minulého storočia. Narodil sa v Normandii v rodine obchodníka s hnojivami. Vyštudoval medzinárodné vzťahy a diplomaciu, no napriek tomu sa stal galeristom.

Prvá kolekcia „New Look“ sa vyznačovala úzkym driekom. Šaty, ktoré na nej predstavil mali úzke ramená, zúžený pás, zdôraznené prsia a úzku a dlhú sukňu. Ako doplnky zvolil obrovské klobúky, rukavičky po lakeť, perlové náhrdelníky, hodvábne kvety a vysoké čižmy. Hlavnou myšlienkou kolekcie bolo zvýrazniť ženskosť. Zaznamenal veľký prevrat v ženskom odievaní. Priniesol šaty, ktoré neboli určené na bežné nosenie, ale mali slúžiť ako „pastva pre oči“. Založil kozmetickú filiálku, a vzápätí uvádza na trh parfumy Miss Dior a Diorissimo.

V roku 1951 priniesol ženám princesovú líniu, čiže šaty bez pása, ktoré sa smerom dole rozširovali. Nasledovala tzv. línia H a v polovici 50-tych rokoch línia A. V polovici 50-tych rokov priniesol ženám vášnivo červenú farbu rúžu. Značka Christian Dior je značkou elegancie a ženskosti. Jeho prínos pre módu je nepopierateľný. Mnohí módny tvorcovia ho považujú za priekopníka a záchrancu Paríža, pretože aj vďaka nemu sa Paríž stal centrom módy.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.