referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Umelecký opis-Zima
Dátum pridania: 30.11.1999 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: axinka101
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 283
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.75 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
Zima je krásne ročné obdobie, asi najkrajšie zo všetkých. Začiatok zimy nám naznačuje aj vtáctvo, ktoré odlieta do teplých krajín, alebo zvieratá, ktoré si robia zásoby.
Polia, lúky a hory sa zmenili na nádhernú, ligotavú, snehovú prikrívku, vytvorenú čistým, bielym snehom. Stromy, ktoré sa na jeseň vyzliekli zo svojich šiat, obliekol sniežik do prekrásneho, bieleho kabáta. Rieky modré ako obloha sú pokryté studeným, priehľadným zrkadlom. Strechy domov zdobia ľadové meče v podobe cencúľov. Z neba sa na nás jemnučko znášajú pestré vločky snehu. Ráno nás mrazivá zima štípe na tvári. Prvé ranné hmly sú nepriehľadné sťa mliečne závoje. Ani zima by nebola tá pravá bez snehuliačikov, ktorí predsa nežijú, ale často sú deťom priateľmi. Naše smejúce sa slniečko sa potajomky prekráda medzi konármi stromov a usmieva sa, keď vidí, akí sme šťastní, že nasnežilo. Naneštastie trvá táto krása tak krátko, že si musíme čo najrýchlejšie užiť sánkovačky, guľovačky a korčulovania ešte skôr, než našim snehovým človiečikom zmäkne hlava a odpadne mrkvový nos.
Tak, ako všetko, a raz musí skončiť aj zima.Ľadové kráľovstvo sa mení na uplakanú krajinu, v ktorej sa roztápa sneh a zrkadlá ľadu sa strácajú. Zima sa musí vystriedať s jarou, ale o rok budeme môcť znovu privítať bohyňu zimy Melunízu a jej zasneženú krajinku.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.