referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marek
Štvrtok, 25. apríla 2024
Terchová - rečnícky prejav
Dátum pridania: 16.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: terchova
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 634
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Terchová - rečnícky prejav

Chcela by som Vám dať trochu do povedomia jednu krásnu obec na Slovensku – Terchovú. Môj vzťah k Terchovej je trochu špecifický z dôvodu, že mám odtiaľ predkov a často tam chodievam a zamilovala som ju a aj spôsob života v nej. Aj napriek tomu že je veľmi vyspelá, ľudia nezabudli na svoje tradície, ba naopak sú na ne veľmi hrdí a reprezentujú ich po celom svete. Život v Terchovej a aj samotná obec je výnimočná na Slovensku, a práve jej výnimočnosť by som Vám chcela trochu priblížiť.

Obec je známa hlavne svojou kultúrnou tradíciou a ako stredisko cestovného ruchu. Na dedičstvo svojich otcovizní sú miestni obyvatelia obzvlášť hrdí a citliví. Ich významnejším prejavom vzťahu k vlastnej minulosti je terchovskí folklór, charakteristický originálnou speváckou a tanečnou zložkou a o povestnej "nebeskej" muzike ani nehovoriac.
Ťažko by sa veru hľadalo na svete miesto, kde by na takom malom priestore pôsobilo toľko muzikantov a hudobných zoskupení ako je v Terchovej. Najväčšiu zásluhu na šírení terchovskej "nebeskej" muziky mali, a majú známe muzikantské rody napr. Bobáňovcov, Muchovcov a Hanuliakovcov. Treba však podotknúť, že obec preslávil najmä jej dávny rodák Juraj Jánošík. Ľudia z tejto obce sa roky rokúce s hrdosťou hlásia k odkazu ich zbojníckeho predka, o čom svedčí aj skutočnosť, že desaťročia organizujú folklórny festival nesúci jeho meno – Jánošíkove dni.

Jánošíkové dni sú v súčasnosti najväčším folklórnym festivalom na Slovenku. Z podujatí sú známe napríklad aj Cyrilometodské dni, Country fest Rozmarín, Terchovský Budzogáň i Jasličková pobožnosť. Jánošík však nie je jedinou významným rodákom. Treba spomenúť aj Adama Františka Kollára nazývaného aj „slovenský Sokrates“, ktorý bol dvorským radcom cisárovnej Márie Terézie. V obci sa nachádza aj Kostol zasvätený prvým slovanským vierozvestcom a patrónom sv. Cyrilovi a Metodovi. V kostole je umiestnený terchovský drevený betlehem, ktorý je rozdelený na dve časti. Prvá je venovaná Terchovej a starým ľudovým remeslám a druhá biblickým príbehom Nového zákona. Ojedinelou myšlienkou bolo i ozvučenie typickou terchovskou muzikou, ktoré zabáva jak tamojších obyvateľov obce, tak i turistov, o ktorých tu nie je núdza, ba naopak, nakoľko obec Terchová je i lyžiarskym strediskom s množstvom vlekov, ktoré každoročne navštevujú nie len naši ale i zahraniční turisti.

Jedným z najznámejších turistických a lyžiarskych stredísk na Slovensku je Vrátna dolina. Ponúka široké možnosti aktívneho odpočinku v lete i v zime. Vo Vrátnej doline sa nachádza jedno z najvýznamnejších a najmodernejšie vybavených lyžiarskych stredísk s umelo zasnežovanými lyžiarskymi svahmi, s vynikajúcimi podmienkami pre zjazdové lyžovanie, bežky, snowbording i skialpinizmus. Bohaté možnosti sú tu i na pešiu turistiku a nájdete tu veľké množstvo turistických trás. Môžete sa vybrať na majestátne Rozsutce, Veľký Fatranský Kriváň alebo na zaujímavú turistiku do Jánošíkových dier.

Dúfam, že môj prejav bol dostatočným lákadlom, aby ste túto obec navštívili a na vlastne oči sa presvedčili o kráse tejto obce. Veď ako sa hovorí je lepšie raz vidieť, ako sto krát počuť.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.