referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marek
Štvrtok, 25. apríla 2024
Umelecký opis
Dátum pridania: 23.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Vajcik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 320
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Umelecký opis

Zelenú krásnu jar, slnečné leto a mokrú jeseň opäť vystriedala studená biela zima. Dažďové mraky jesene vyhnalo zubaté slniečko.
Štipľavý mráz farbí nosy a líca ľudí načerveno a okná budov zdobí najrozmanitejšími a najoriginálnejšími vzormi. Chodníky sa obliekajú do svadobných šiat a ich neúhľadné mláky sa menia na trblietavé zrkadlá. Kabáty ľudí zasypávajú vločky padajúceho snehu. Chladné ovzdušie je nepohostinné aj pre lesné tvory, ktoré sa ukladajú na zimný spánok. Príroda zaspáva pod bielou perinou snehu.

V holých korunách stromov nepočuť hašterivý štebot vtákov. Odleteli za teplom do diaľav ešte v jeseni. Kde - tu však môžeme zazrieť vrabce, sýkorky, či čierne havrany ako si odzobkávajú z omrviniek, ktoré si našli len veľmi ťažko. Sýkorkám deti vešajú na stromy kúsky loja a vrabce sa ponevierajú okolo odpadkových košov a striehnu na to, čo by sa dalo zjesť.

Na lúkach a dvoroch sa objavujú typickí strážcovia zimy – snehuliaci. Dívajú sa na svet cez uhlíkové oči, čerstvý vzduch zimy dýchajú cez nos z mrkvy a ich biely kabát dotvárajú čierne gombíky. Vyčarujú úsmev na tváričkách detí i dospelých.
Atmosféru zimy dotvárajú tóny vianočných kolied, ktoré neodmysliteľne patria k Vianociam. Nočné ulice rozžiaruje farebný jas vianočných stromčekov z okien domov. Túto nádheru ešte umocňuje odraz farebných svetielok v drobných kryštálikoch snehu. Ľudia sa na seba usmievajú viac ako v iné obdobia roku. Sú k sebe zrazu láskavejší, tolerantnejší, milší i ohľaduplnejší. Mestá sú naplnené láskou a porozumením. Svet sa zdá byť veselší.
 
Podobné referáty
Umelecký opis GYM 2.9563 412 slov
Umelecký opis 2.9623 239 slov
Umelecký opis 2.9696 368 slov
umelecky opis 2.9738 214 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.