referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Štvrtok, 9. decembra 2021
Jar - umelecký opis
Dátum pridania: 02.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bella
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 454
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Bolo to neobyčajné ráno. Zobúdzalo ma svetlo, ktoré ostýchavo vstupovalo do mojej izby. Upriem oči na krajinu a vidím baldychýn slnečných lúčov, ktoré dodávajú zlatistý nádych všetkému čo sa práve prebudilo zo svojho zimného spánku. Postriebrené lúče padajúce z oblohy zohrejú celé moje telo. Práve ony mi zvestujú začiatok jary. To ohnivé slnce je klúčom k snívaniu mojej rozprávky. Vítajú ma v novom zláštnom tajomnom svete.

Vo svete takom jemnom sťa páperie či jemný vánok, ktorý sa práve prediera do môjho povedomia. Ten jemný jarný vánok vyzíva do tanca všetko práve prebudené. Belasé lupienky jarných kvetov, lístky stromov a napokon aj moje vlasy. Tento tajomný nezbedník ma unáša na lúku postriebrenú kvapôčkami rannej rosy. Práve rosa oblieka zelený baldachýn do strieborného šatu. A ten najjasnejší najiskrivejší šperk na tej stiebornej lúke sú belasé lupienky kvetu. A ja si ľahnem na ten rozjarený baldachýn lesklej trávy a cítim s a ako v raji. Zbožňujem tú prebúdzajúcu sa prírodu. Ó dolche paradiso!

A zrazu? Počujem tichú melódiu trblitavého potôčika, ktorý je ukrytý v tajomných zákutiach zeleného hájika. Zvedavosť je jednoducho silnejšia. Chcem vidieť ten trblitavý závoj belasej vody.
Tak krásne je vždy pri tom úzkom pásiku striebornej vody, ktorá si vyspevuje tie najzložitejšie tóny. Voda ten ligotavý tajnostkár ten najsviežejší článok prírody. Zrazu opäť zafúkal jemný vetrík a moja pozornosť sa razom upiera v iných smeroch. Pozorujem zložit tanec jemných lupienkov kvetov. Trblietavé lúče pridávajú lesk belasím kvetkom. No ja sa rýchlo pohýnam do ďalšieho zákutia jarnej prebudenej prírody. Prekročím neviditeľnú hranicu a otváram dvere ďalšej rozprávke.

Nehmotne ako vánok sa pohybujem v baldachýne hustého zeleného lesa. Na moje potešenie aj tu vyvieral úsky pásik jemnej trblietavej vody. Prechádzam sa v zákutiach tohto nového tajomného sveta. V mojom roímaní ma však vyruší hrdelný krik. Celé telo sa chveje vzrušením a hrôzou. Musím rýchlo uniknúť razom z tajomného prostredia. Celá vzrušená si ľahnem na jarnú trbliatavú lúku. A vtom aj mňa schladia jemné striebristé kvapôčky jarnej rosy. Červené tváričky zodpovedajú nadčeniu celého môjho tela. Nechcem odísť z môjho raja.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.