Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Stres - diskusný príspevok

Vážená pani profesorka, milí spolužiaci!

So záujmom som si vypočula predchádzajúcu prednášku na tému stres v dnešnej dobe. Dovoľte mi, aby som dodala ešte pár slov k tejto téme. Môj predrečník si dal na svojej prednáške záležať, avšak nemôžem nechať jeho tvrdenie bez povšimnutia.
V predchádzajúcej prednáške mi chýbala presná definícia pojmu stres. Možno niekto kvôli tomu prišiel k mylnému záveru. Stres je súbor všetkých telesných a duševných reakcií na stresujúce udalosti. Môj predrečník hovoril, že stres sa v dnešnej dobe stal pravidelnou súčasťou nášho života. Práca, vzťahy, rodina, peniaze a mnoho iných situácií často vyvolávajú stres. Podľa môjho názoru bolo v predchádzajúcej prednáške príliš vyzdvihnuté to, že stres je úplne normálny a človeku neškodiaci. Stres má na nás každopádne zlý vplyv. Za 85% všetkých ochorení môže stres. Je smutné, že stresom trpí v dnešnej dobe takmer každý už od útleho detstva. Podľa mňa ale stres nie je nutnou súčasťou života. Áno, je pravda, že človek sa stretáva so situáciami, kde na nás stres číha. Ale človek má vždy na výber, či sa bude stresovať alebo nie. Nedá sa presne povedať, čo je stresová situácia. Každý človek je iný a každý zvláda životné situácie inak. Niekomu možno určitá situácia spôsobí stres a pre niekoho iného to nič neznamená. Ide len o uhol pohľadu. Preto si myslím, že stres je úplne zbytočný. Znepríjemňuje nám život vo všetkých oblastiach. Hoci je stres veľmi častý problém, ľudia o ňom nehovoria, pretože im je to nepríjemné alebo sa hanbia. Často ho veľmi šikovne maskujú alebo zatajujú. Niekedy nevedia, o čo sa jedná alebo si ho nechcú priznať a u lekára sa sťažujú na telesné problémy - bolesti žalúdka, hlavy, závraty, problémy so spánkom, napätie svalov...
Málokto si spomenie, ako sme nenávideli chodenie do materskej škôlky a tešili sa na nástup do školy. Potom sme to však oľutovali. Mysleli sme si, že učivo na základnej škole je príliš ťažké a učitelia chcú od nás príliš veľa. Keď sa nad tým teraz zamyslíme, mnohí by sa radi vrátili k starému dobrému učivu, ktoré sa skôr podobalo rozprávkam. A tak to je aj teraz. Krásu terajšieho študentského života si uvedomíme až keď budeme starší. Ľudia hovoria, že teraz prežívame najkrajšie roky svojho života. Možno to hovoria preto, lebo si z celého školského života na toto obdobie spomínajú najlepšie. Keď sme starší, často spomíname na časy, keď sme boli mladí, aké bolo všetko jednoduchšie a lepšie. Neuvedomujeme si však, že aj v tom období sme prežívali stres, no teraz sa nám zdajú tie situácie smiešne. Nikdy sa neoplatí stresovať. Vždy to nejako dopadne a o pár rokov si ani nespomenieme, že nám napríklad nejaký predmet v škole naháňal stres. Nepleťme si však pojmy stres a strach. Strach je do istej miery zdraví, lebo nám pomáha uvedomiť si dôležitosť situácie a jej následky, chráni nás pred ľahkovážnosťou. Stres nám ale nijako nepomáha, iba nám zhoršuje život. Kvôli stresu často strácame hlavu a nevyužívame naše schopnosti naplno. Užívajme si preto náš terajší život a prežívajme ho čo najlepšie a bez stresu.

Ďakujem za pozornosť.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk