referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mojmír
Nedeľa, 14. augusta 2022
Slovenský jazyk - sviatočný slávnostný prejav
Dátum pridania: 18.11.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: david139
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 291
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 

Sviatočný slávnostný prejav

Vážení starí rodičia, rodičia, prítomní a deti.

Dovoľte mi, aby som Vás osobne privítal dnes, v sviatočný deň, v dome kultúry. Pozval som Vás sem preto, aby sme si pripomenuli, čo vlastne znamená slovo sviatok. Vie niekto z Vás, čo znamená slovo sviatok?

Deti si myslia že slovo sviatok znamená pár dní prázdnin, kedy nemusia ísť do školy, kedy pôjdu von na ulicu. No pre starších ľudí to znamená deň pracovného pokoja, nedeľa alebo deň venovaný pamiatke alebo oslave niečoho alebo niekoho.

Každý z nás má určite nejaké spomienky na sviatočné dni, ktoré zažil v detstve, dospelosti či v starobe. Sviatky sú pre niekoho pekné dni najmä pre deti, lebo sú dni voľna zo školy. Niektorí ľudia musia cez sviatky pracovať a niektorí majú voľno. Sviatky vznikajú tak, že sa stal nejaký významný deň. Najznámejší sviatok je vznik Slovenskej republiky 1. januára. Dnes sme sa tu zišli preto, aby sme si spolu pripomenuli sviatok, ktorý dnes je. Určite si naňho pamätáte, keď ste boli malé deti. Sviatočné dni pre nás dosť znamenajú, niektorí z nás, asi starí rodičia, nemali niektoré sviatky. Časom niektoré sviatky pribudli a je ich tu dnes viac ako predtým.

Dnes tu bude krátke predstavenia z troch škôl, ďakujem im, že si našli pre nás čas. Máme tu občerstvenie, keby ste mali hlad alebo by ste boli smädní.


Ďakujeme, že ste sem prišli, dúfam, že sa Vám tu bude páčiť a budete mať dobré spomienky.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.