referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Koncoročný prejav deviatakov
Dátum pridania: 09.12.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: raily96
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 545
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 

Vážená pani riaditeľka, pedagogický zbor, personál školy a drahí žiaci!

Sme deviataci! Tak dlho sme čakali na tento okamih a naivne si mysleli, že to bude niečo nádherné. Konečne odídeme! No práve sme zistili, že sme smutní. Lúčime sa so školou, ktorá nám deväť rokov akoby bola druhým domovom. Poslednýkrát tu pred Vami stojíme plný ideálov a plánov do budúcnosti.

Ste tu s nami a boli ste tu s nami od prvej triedy. Ešte si pamätáme ako sme vkročili prvýkrát do tejto školy ohúrený jej veľkosťou, množstvom detí a chaosu. No Vy ste nás viedli ročníkmi a pomáhali ste nám získavať nové vedomosti. Od krivoľakých čiarok až po roztrasené písmená abecedy. Po písmenách prišli nové slová a po nich vety, ktorými sa dnes snažíme vyjadriť našu veľkú vďaku za Vašu námahu. Stáli ste nad nami, povzbudzovali nás, keď nám niečo nevychádzalo.

Ťažkými krokmi kráčali sme vpred. Napokon sme sa dostali na druhý stupeň. Prišli namáhavejšie predmety a s nimi aj noví učitelia. Úlohy sa zdali ťažšie, ale nakoniec sme ich zvládli s úsmevom. Keď sme ich niekedy nestíhali písať doma stali sa z nich prestávkové úlohy, a preto ďakujeme učiteľom, ktorí si nás cez prestávky nevšímali. No napokon Vaša i naša práca bola odmenená úspechom. Ďakujeme učiteľom a rodičom, lebo nás spoločne dokázali naučiť pre život dôležité veci a vydržali to s nami. Ďakujem, že ste mali toľko trpezlivosti, ktorú sme nikdy nezabudli trošku ponapínať.

Za nejaký čas sa rozídeme všetci inými smermi. Koľkí z nás sa ešte stretnú? Na to nik neodpovie, lebo nevie, kam ho vietor zaveje. Vyľakané deti, ktoré vstúpili do tejto školy, budú odchádzať ako sebavedomí mladí ľudia.

No prežili sme tu deväť rokov a to predsa niečo znamená. Znamená to opustiť doterajší režim, našich spolužiakov, s ktorými sme prežili krásne chvíle, učiteľov viac aj menej obľúbených a všetko to, čo patrí k školskému životu. Avšak minulosť prežitú v tejto škole nám nikto nevezme, ale budúcnosť nám nikto nedaruje. Musíme si ju vytvoriť vlastným úsilím. Odchádzame za tým, čo nám pripravil život. Za niekoľko desiatok minút sa definitívne prestaneme nazývať Vašimi žiakmi. Budeme študentmi stredných škôl. Pre každého z nás to bude ukončenie jedného krásneho obdobia. Príde jeseň a mi sa postavíme na začiatok s novými spolužiakmi a učiteľmi, s očakávaním a strachom ako v prvej triede.

S vďakou za všetko, čo ste nám za tých deväť rokov dali, vyslovujeme dve slová: ,,Ďakujeme a zbohom."

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.