referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Anežka
Sobota, 2. marca 2024
Výchova dnešnej mládeže - Úvaha
Dátum pridania: 26.01.2011 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Togino
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 604
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 

Výchova dnešnej mládeže

Vážení páni, vážené dámy, rád by som sa vyjadril k problému dnešnej modernej spoločnosti a to správnej výchovy našej mládeže. Chcel by som zareagovať na príspevok pána Hromca. Nemôžem s ním vo všetkom presne súhlasiť a tak by som si dovolil ho doplniť.

Hlavným problémom dnešnej mládeže je nevôľa akceptovať príkazy a požiadavky svojich rodičov. Často nepomáha ani prísna výchova. Bohužiaľ, rodič nedokáže sledovať každý jeden krok svojich detí, čím vzniká priestor, keď nie sú strážené a majú príležitosť niečo vyviesť. Avšak nemôžeme všetkých súdiť rovnako. Existujú mladí ľudia, ktorí ctia morálne zásady a vedia ich správne uplatniť do praktického života pre vytváranie dobra. Hádam rodičia chcú, aby ich dieťa malo slušnú výchovu a kvalitné vzdelanie. Záleží im na tom a nie je im to ľahostajné. Predsa deti sú ich vizitkou do budúcnosti, ktoré ich budú ďalej do budúcna aj reprezentovať. Tak prečo vznikajú problémy s výchovou a problémami v spoločnosti s dnešnou mládežou?

Jedným z dôvodov môže byť aj nezáujem niektorých rodičov o vlastné deti. Jednoducho nemajú na ne čas, lebo sú príliš vyťažení. Ja sa však domnievam, že to nie je jediný dôvod zlej výchovy a poklesu slušného správania u dnešnej mládeže. Ďalší z nich je spôsobený strhnutím sa do nesprávneho kolektívu medzi mladých teanegerov, v ktorom sa o slušnom správaní často hovorí. Kde sa na prvé miesto neukladajú morálne hodnoty, ale často to bývajú rôzne výtržnosti, kde sa môže požívať alkohol či nebodaj drogy a kde vládne arogancia. Je to zdroj, kde sa formujú agresívne povahy, ktoré môžu neskôr svojím správaním pohoršovať okolie.

Ďalšiu prekážku v správnej výchove dnešnej mládeže vytvárajú oni samotní. Je to napríklad ich tvrdohlavosťou, svojvôľou. Toto sa stáva pomerne často a môže to občas zájsť až do extrémov, kedy dieťa prestane svojho rodiča brať za autoritu a môže ho dokonca začať aj slovne urážať. Čo veľmi vplýva na psychiku rodiča a zarmúti ho to. Že za to všetko dobré, čo sa snažil pre svoje dieťa urobiť, dostal takúto ranu. Každý človek, najmä mladý, by sa mal zamyslieť nad svojimi túžbami, plánmi do budúcnosti a svojím správaním. O čase sa hovorí: čas letí ako voda, čas sa nevráti, čas sa nezastaví, a preto ho treba využiť vo svoj prospech i v prospech celej spoločnosti.

Zhrnul som tri hlavné problémy vo výchove dnešnej mládeži zo strany rodičov, samotných detí a kolektívu. I keď hovoríme o nesprávnej výchove a neslušnom správaní mládeže, nedá mi ešte raz spomenúť tú časť mládeže, kde si ctia morálne hodnoty a pestujú slušne správanie. Ja pevne dúfam a verím, že ich je prevažná väčšina. Ďakujem Vám za Vašu pozornosť.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.