referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alojza
Sobota, 23. októbra 2021
Statický opis- Strom lipa
Dátum pridania: 22.02.2011 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: VeVegirl12
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 465
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 

Vysoká, mohutná a krásna lipa je obľúbeným stromom vysádzaným v alejách či parkoch, najbližšie k ľudským obydliam. Akoby jej pomalý a pokojný život (dosahuje vek až 600 rokov) šíril okolo seba pohodu a príjemnú atmosféru. Samozrejme spolu s nádhernou vôňou lipových kvetov. Z tých sa vyrába najhodnotnejší med na svete, pričom jeden strom ho dokáže vyprodukovať až 10kg.

Najbližšou príbuznou lipy veľkolistej je lipa malolistá, trošku vzdialenejšou lipa obyčajná. Jednotlivé druhy tohto rodu možno určiť len ťažko, pretože sa medzi sebou krížia. Pomôckou môžu byť asymetrické a malé listy lipy malolistej, ktoré sú na vrchnej strane tmavozelené a na spodnej sivé. Lipu veľkolistú spoznáte podľa chĺpkov na oboch stranách listov.

Zbieranou časťou lipy sú najmä kvety, z ktorých sa pripravujú vychýrené čaje proti chrípke. Liečivú moc má však aj vnútorná kôra – pomáha pri obličkový kameňoch, dne a cievnych chorobách. Zo suchého dreva sa páli drevné uhlie, ktoré sa používa proti nadúvaniu, chorobách pečene a žlčníka, či pri požití jedov. Lipové drevo s obľubou používajú aj rezbári a stolári. V minulosti ľudové a národné názvy lipy súviseli práve s kvalitnými vláknami z lyka. Sú podobné ľanovým a využívali sa na viazanie kvetov a zeleniny.

Kvet

V odborných kruhoch aj medzi babkami bylinkárkami sa hovorí, že čaj z lipového kvetu je najosvedčenejším liečivým prostriedkom proti všetkým chorobám z nachladnutia. Je to kvôli jeho silným potopudným účinkom, ktoré zrejme spôsobuje vysoký obsah glykozidov. Lipový čaj je ideálne piť pravidelne a čo možno najdlhšie. Ako preventívum to pomôže zriediť krv a tak predísť možnému infarktu. Odporúčané množstvo je jedna čajová lyžička drogy na jednu šálku.

Kvety zbierame v čase ich otvárania (júl - august). Veľmi dôležité je prostredie, v ktorom lipa rastie. Je dobré, ak sa vyhnete frekventovaným a prašným cestám. Zápar z lipových kvietkov sa pripravuje proti nervozite, nespavosti a detskej podráždenosti. Navyše sú aj súčasťou zmesí na podporenie chutí do jedla a utišovanie bolesti. Nenahraditeľná lipa sa cení aj v ríši kozmetiky. Odvar z kvetov sa používa ako kloktadlo a na umývanie tváre. Vďaka protizápalovému účinku tak môže pôsobiť ako ochrana v prašnom prostredí a proti škodlivému žiareniu.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.