referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Diskusný príspevok na tému "Mobil náš každodenný, úloha komunikačných prostriedkov v našej dobe"
Dátum pridania: 30.06.2011 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: MrMaxwell
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 986
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 

Vážená pani profesorka, milí spolužiaci.

Chcel by som sa pripojiť k diskusii a vyjadriť svoj názor na tému "Mobil náš každodenný, úloha komunikačných prostriedkov v našej dobe." Pozrime sa do vreciek študentov na tejto škole ale aj na iných školách, úradoch a vlastne vo všetkých zamestnaniach, sférach a "kastách" sa dnes mobilné telefóny vyskytujú úplne bežne. Nástup mobilného telefónu ako bežného spôsobu komunikácie sa ráta s Miléniom, i keď éra jeho rozvoja sa začala omnoho skôr. Od prekročenia tisícročia sa výskyt mobilov rozšíril ako huby po daždi a stal sa bežnou a každodennou pomôckou našich životov. Začiatky mobilov boli trocha neohrabané a smiešne. Každý pamätá na tehly, ktoré sa nedali nosiť vo vrecku ani na opasku, pretože človek riskoval pád spodnej časti odevu pod váhou komunikačného prostriedku. Tieto telefóny však aj tak boli ohromným úspechom v komunikácii, pretože človek nezávisel od svojej polohy a polohy telefónnych búdok či pevných liniek. Dosiahnuteľnými sme sa stali kedykoľvek a kdekoľvek. Signál si nás nájde takmer vo všetkých kútoch zeme, či už šplháme na K2 alebo sa plavíme po Kaspickom mori, signál nás stále sprevádza. O výhodách mobilnej komunikácie sa dá básniť dlhý, ale vážne dlhý čas, tak prečo prestať ?
Pozrime sa na seba a náš spôsob používania telefónu. Koľkokrát denne nám zvoní telefón a my ho zdvihneme s úplnou ľahkosťou a bezstarostne, kdekoľvek sa nachádzame. V prípade, že sa s niekým potrebujeme súrne rozprávať, nemusíme ho hľadať po republike, vypytovať sa v mieste bydliska alebo dokonca pátrať po stopách, stačí zdvihnúť mobil, vyhľadať kontakt v zozname a stlačiť tlačítko "call". Okrem telefónnych výhod mobilov sú na trhu aj multimediálne smartfóny, ktoré okrem komunikácie ponúkajú aj množstvo iných vymožeností, ktoré by sa ináč museli obsiahnuť v niekoľkých prístrojoch. Tieto dnešné telefóny sú vlastne ďalšou revolúciou na poli komunikácie. Úplne bežný smartfón dokáže obsiahnuť aplikácie ako sú kalkulačka, foťák, budík, prehrávač hudby či videa, hry pre skrátenie nudných chvíľ, GPS navigácia, prekladače, receptár, slovníky a mnoho mnoho iných, potrebných i nepotrebných aplikácii. A všetky tieto vymoženosti si človek môže regulovať. Ak sa vám zdá, že váš telefón už vie viac vecí ako celé vybavenie vašej domácnosti, proste vymažete niektoré z aplikácii. Takýmto príkladom je napríklad moderný smartfón Apple iPhone 4. generácie, ktorý dokáže úplne všetko okrem telefonovania. Avšak takto dokonalé prístroje sú len pre náročných používateľov.
Pomocou dnešných telefónov sa človek môže pripojiť na internet a skrz rôzne sociálne siete či portály zdieľať svoje pocity zážitky a pod. Tu sa stretávame s veľkým negatívom tejto komunikácie. Spôsob reči založený na verbálnom kontakte a zapájaní gesturiky a posturiky nenahradí žiadna písaná komunikácia. Dnes veľmi moderné používanie smajlíkov ako prostriedok vyjadrenia nálady je len veľmi slabou náhradou normálnej komunikácie, preto sa tejto technológii pripisuje vina za ochladenie našich vzťahov a obmedzenie sa na strojom sprostredkovanú reč. Je naozaj pravdou, že pre človeka je oveľa jednoduchšie písať a nevidieť ako človek, ktorý to prečíta reaguje a nemusieť znášať jeho reakciu. Takýmto spôsobom sa dnes ľudia často zráňajú, a to preto, že si neuvedomujú, že na opačnej strane sedí rovnaký človek. Absencia reakcie a verbálneho kontaktu je typickým znakom dneška. Ak náš niečo trápi, postneme to na nástenku na facebooku alebo twitteri a čakáme na reakcie namiesto toho aby sme sa zhovárali s ľudskými bytosťami z očí do očí.
Telefóny sú tak neodmysliteľnou súčasťou nás všetkých, že si už nevieme predstaviť život bez nich. Mobilné telefóny sú dokonca rozlišovacím prostriedkom dneška. Existuje aj určitá úmera, založená na rýchlosti vlastníctva najmodernejšieho telefónu a stupňa akceptácie v dnešnej spoločnosti. Jednoducho povedané. Vyjde nový telefón, do týždňa ho majú najbohatší, do mesiaca vyššia stredná vrstva, na Vianoce stredná vrstva a tá nižšia, keď si našporí. Niektorým ľuďom na tomto naozaj až takto nezáleží a táto skúsenosť mi nie je vlastná avšak veľmi bežná vo vrstvách dnešnej deformovanej mládeži, ktorá je založená materiálne a bezducho.
Ako zhrnutie by som uviedol skrátené pre a proti dnešnej rozšírenosti používania mobilov. Ako PRE sme sa uzniesli na možnosti komunikácie s kýmkoľvek kedykoľvek, rôzne spôsoby zlepšenia komunikácie v cudzom jazyku, prístup na internet a neustála dostupnosť. Ako PROTI sme uviedli ochladenie komunikácie, stratu ľudského kontaktu a rýchlo sa rozšírujúca závislosť na neustálom integrovaní sa do spoločnosti a predbiehanie sa v mobilnom zbrojení. Preto nakoniec odporúčam zrelé a zodpovedné používanie týchto prístrojov a neodcudzovanie sa navzájom.

Ďakujem za pozornosť.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.