Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Smútočný príhovor na pohreb

„Odišiel si skoro, príliš skoro na to, aby si mohol ochutnať krásu života. Dostal si krídla, ale nedostal si šancu lietať. Nám ostal len žiaľ, smútok, bolesť a oči pre plač.“

Vážená smútiaca rodina!
Vážené smútočné zhromaždenie!

Veľká a neopísateľná bolesť naplnila naše srdcia, keď sme sa dozvedeli, že náš priateľ Martin nás navždy opustil. Ešte pred pár dňami rozdával okolo seba úsmev, dobrú náladu, optimizmus a plánoval svoju budúcnosť. Čo bude robiť cez víkend, v lete, najbližšie roky. S kým bude hrať futbal, komu pôjde najbližšie pomôcť... Celý život mal pred sebou a zrazu sa všetko zmenilo v krátkom zlomku sekundy.

Netreba byť spisovateľom, umelcom či vedcom, aby ľudia povedali:
„Bol dobrý človek“.

Srdce robí človeka človekom a Martin ho mal vždy dokorán otvorené pre všetkých. Rád sa stretával s kamarátmi, pomáhal ľuďom, rozdával smiech i radosť.
Bol skromný, čestný a úprimný, a preto ho mali všetci radi. So zápalom športovca a jemu vlastnou šikovnosťou zvládal ťažké situácie. Spomínam si, ako sa tešil na chvíle s priateľkou, kamarátmi i spoluhráčmi v mužstve. Bol spokojný s tým čo mal, bol vyrovnaný a šťastný. Takto si chceme navždy pamätať nášho kamaráta.
Keď nás niekto takto náhle opustí, ostáva po ňom prázdne miesto pri stole, v izbe, v škole. No po Martinovi neostane prázdne miesto v našich srdciach.
Vážená smútiaca rodina, prítomné smútočné zhromaždenie. Dovoľte mi aj v mene Obchodnej akadémie vyjadriť úprimnú sústrasť a hlboký smútok za našim kamarátom, spolužiakom Martinom, ktorý bol členom nášho kolektívu. Sme presvedčený, že jeho odvedená práca bola prínosom nie len pre spoločnosť, v ktorej študoval celé hodiny, ale i pre ľudí, s ktorými sa stretával.
Dnes vieme, že náš zosnulý priateľ Martin, bol pre nás naozaj vzácny človek. Spomienky naňho nás presviedčajú o veľkej potrebe ľudskej spolupatričnosti a vzájomnej pozornosti. Možno to zisťujeme až teraz, keď spomíname. No spomienky sú niekedy zreteľnejšie ako prežívaná skutočnosť.

Vám, drahá smútiaca rodina, keď v záplave sĺz vyprevádzate dnes poslednýkrát svojho najmilšieho Martina, nech je v tejto chvíli lúčenia útechou, že náš zosnulý nežil nadarmo. Všetci cítime a zdieľame s vami váš veľký bôľ. Stískame vám ruky, akoby ich stískal on, keby bol medzi nami.

Spi sladko, kamarát môj.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk