referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Charakteristika osoby (Stará mama)
Dátum pridania: 17.01.2012 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Verdanka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 475
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.87 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Veľmi dlho som rozmýšľala, ktorú osobu z mojích najbližších si vyberiem. Trvalo mi to dlho, kým som sa rozhodla. Nakoniec som sa si vybrala osobu, od ktorej sa mám vždy čo učiť, osobu, ktorá vždy stojí pri mne. Tou osobou je moja stará mama.
Moja stará mama sa volá Mária. Má 65 rokov (šesťdesiatpať). Vyrastala v malom domčeku v Brusne spolu s rodičmi a súrodencami. Má mladšiu sestru Editu a mladšieho brata Milana. Starkyni rodičia ich vychovávali prísne a tak to vidno aj na jej správaní a uvažovaní. Mária chodila do Brezna na Obchodnú akadémiu. Keď vyšla školu, zamestnala sa v Kúpeľoch Brusno, kde pracovala ako účtovníčka. Všetci si chodili k nej po rady, ako to majú spraviť a či to vlastne urobili aj správne.
Moja starká je veľmi čestná, múdra, milá, dobrá, úprimná a spravodlivá. Má veľmi rada, keď ľudia vravia pravdu. Keď sa vyskytne vždy nejaký problém i ten najmenší, snaží sa ho tou najľahšou cestou vyriešiť. Samozrejme si na daný problém povie svoj vlastný názor. Postaví sa vždy na tú stranu, kde vravia pravdu. Je veľmi pracovitá. Keď ju prídem pozrieť, vždy niečo robí.
Moja stará mama má veľa záujmov. V lete sa stará o záhradu, kde pestuje rôznu zeleninu a rada sa vyhrieva na slniečku. Vždy večer cez leto, jar, jeseň či zimu sa chodí prechádzať so psíkom menom Laura. Má ju veľmi rada a nedala by ju za nič na svete. Cez zimu sedí pred televízorom a pozerá programy, ktoré idú v televízii. Veľmi rada sa hrá na počítači, rieši sudoku alebo hrá karty. Po dlhej dobe sa naučila narábať aj s počítačom, kde teraz objednáva Oriflame.
Nemá rada klamstvo! Vždy mi povie: "Radšej mi povedz pravdu, taká ako je, ako keby si ma mala klamať." Neznáša ľudí, ktorí ubližujú nevinným a bezbranným zvieratám. Nemá rada alkoholikov. Povie mi: "Správaj sa slušne a nepi veľa alkoholu, aby si sa nemusela za seba hanbiť, a aby si sa mohla smiať na druhých a nie oni na tebe."
Veľmi si ju vážim, aj keď to možno niekedy ani nevidno alebo keď jej škaredo odvrávam či papuľujem. Mňa to potom veľmi mrzí a trápi a ona je z toho potom veľmi smutná a nešťastná.
Takto v skratke je moja stará mama. Som veľmi šťastná že ju mám a nevymenila by som ju za nič na svete.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.