referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Všetko je možno úplne inak
Dátum pridania: 16.02.2012 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: reason
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 409
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 

Všetko je možno úplne inak...


Pomaly vstávam. Prvé, na čo upriem zrak, je farebný glóbus. Glóbus, stojaci na polici, roky nepovšimnutý, zapadnutý prachom. Zvláštne, vždy, keď naň pozriem, uvidím veľmoc, kontinent – Ameriku a s ňou jej objaviteľa Krištofa Kolumba. Keď sa nad tým zamýšľam, napadá mi mnoho otázok. Bol prvým, kto objavil tento „kus Zeme“? Môžeme ho považovať za objaviteľa? Čo ak je to úplne inak?
Myslím si, že najskôr by bolo potrebné zhrnúť niektoré fakty. Kolumbova výprava sa začala v roku 1490 na brehoch Španielska. Podľa môjho názoru, mnohí nevedia, že Krištof Kolumbus sa vybral do Indie. Vychádzajúc z toho, že Zem je guľatá a nevediac o tom, že medzi Európou a Áziou leží americký kontinent, chcel realizovať plavbu do Indie smerom na západ. Výsledkom dlhej cesty bolo, že sa 12. októbra 1492 spolu so svojou posádkou vylodil na druhom brehu Atlantiku. Stal sa objaviteľom Ameriky. Uvažujem o tom, že tento dátum už viac ako 500 rokov považuje ľudstvo za deň objavenia Ameriky, pritom skutočným objaviteľom bol niekto úplne iný.
Skôr ako Kolumbova majestátna výprava, priplávali k brehom Ameriky šikovní moreplavci – Vikingovia. Obsadili najskôr Island, neskôr Grónsko. V roku 985 sa z Grónska doplavili k neznámej pevnine. Prvým na americkom pobreží bol syn objaviteľa Grónska – Leif Eriksson. Tak ako je to s tými historickými faktami? Za dokázané sa považujú plavby Vikingov z Grónska k severoamerickej pevnine, k tzv. krajine Vinland. Myslím si, že to už nie je nejaký mýtus, bájka či legenda, o týchto informáciách sa dozvedáme na konferenciách a sympóziách historikov a vedcov z rôznych krajín sveta. Veľmi by ma zaujímalo, ako sa s týmito faktami vysporiadajú historici a dajú nám konečné stanovisko. Ďalšou ešte nevysvetlenou záhadou je dnes, prečo Vikingovia nezostali v Amerike, prečo ju neosídlili a ako by sa vyvíjala história tohto kontinentu pod ich osídľovaním.
Pozerajúc sa na zaprášený historický glóbus, verím tomu, že práve Leif Eriksson, zabudnutý muž, by sa mal pokladať za objaviteľa Ameriky.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.