referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Štvrtok, 2. decembra 2021
Jeseň (opisný sloh)
Dátum pridania: 13.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: macura
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 353
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Leto je už nenávratne za nami a po dlhých, teplých a slnečných dňoch sa k slovu hlási jeseň.
Jeseň je ročné obdobie, ktoré k nám prichádza vždy v rovnakom čase, ako švihnutím čarovného prútiku. Vždy je iná, no zároveň v niečom rovnaká. Je obdobím, kedy sa príroda pripravuje na zimný odpočinok.
Neklamným signálom, že nastupuje jesenné obdobie je pohľad na kŕdle štebotavých lastovičiek, ktoré sa zhromažďujú pred odletom do slnečných a teplých krajín. S príchodom jesene sa mení celá príroda, mení sa všetko vôkol nás. V tomto období nás príroda obdarúva pestrými farbami lístia, ktoré postupne opadáva zo stromov. Na zemi sa tak tvoria prekrásne farebné koberce, z pod ktorých vykukujú do hneda sfarbené klobúčiky jesenných hríbov .
Pre väčšinu mladých ľudí to okrem chladnejšieho počasia znamená aj začiatok školy a koniec bezproblémového „prázdninového" života.
Toto ročné obdobie, ktoré však väčšina ľudí nemá príliš v láske, je veľmi dôležité, ale ľudia si neuvedomujú jeho dôležitosť. Na poliach dozrieva úroda, nevyhnutne dôležitá pre náš život. Ovocné stromy, ešte predtým, ako úplne stratia svoju bohatú zelenú korunu, nám odovzdajú svoje plody, ktoré sú zdrojom nášho zdravia.

No napriek tomu, deň nás ešte vie príjemne prekvapiť. Pomedzi stromy začína fúkať vietor a vydáva zvláštne, niekedy až hrôzostrašné zvuky, ktoré spolu so šedou, zatiahnutou oblohou vytvárajú neopakovateľnú atmosféru. Obloha býva blankytne modrá a slniečko svieti a hreje ako na objednávku. Prvé ranné hmly sú ako mliečne závoje. Ako predzvesť toho, že sa blíži zima, môžu sa objaviť prvé ranné mrazíky, ktoré štípu na tvári. Čím viac sa čas posúva k decembru, tým viac môžeme očakávať, že nás prekvapí Martin na bielom na koni. Pre malé deti a ich rodičov je jeseň ideálnym obdobím na púšťanie šarkanov, keď vietor duje ako o závod. Aj zvieratká v prírode pociťujú príchod blížiacej sa zimy, a preto si robia zásoby, aby prežili a na jar mohli vyviesť svoje mláďatá. Svojou jedinečnou atmosférou priťahuje milovníkov prírody na potulky svojími chodníčkami. Pre mnohých básnikov sa stala zdrojom neustálej inšpirácie.

Jeseň je veľmi zaujímavé ročné obdobie, so svojskou atmosférou a postačí, ak sa na toto obdobie pozrieme zblízka a zistíme, že je to naozaj tak.
 
Podobné referáty
Jeseň (opisný sloh) SOŠ 2.9880 300 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.