referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Stela
Pondelok, 3. októbra 2022
Organizovaný zločin (prejav)
Dátum pridania: 22.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Vladex
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 125
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 7m 0s
Pomalé čítanie: 10m 30s
 
Určite ste sa už niekde stretli, so slovom mafia. Či už to boli mafiánske filmy alebo ste ho mohli zaregistrovať napríklad v televíznych novinách. Avšak rozdiel medzi tým, čo ste videli v televíznych novinách, a tým čo ste mali možnosť sledovať v nejakom druhotriednom filme je markantný. Pokým v televíznych novinách ste videli fakty (napr. výsledok práce nájomného vraha najatého práve mafiou), tak vo filme ste mohli vidieť akurát, tak nejaký príbeh, pri ktorom ide len o to aby bol film, čo najúspešnejší, pričom má s realitou len málo spoločného. Vážená pani profesorka, milí spolužiaci. Slovo mafia pochádza zo slova, ktoré v palermskom nárečí znamená hrdosť sebavedomie, ale aj odvážne vystupovanie.
Impulzy, ktoré viedli k vzniku mafiánskych, alebo tiež zločineckých skupín sú rôzne. Mojím prejavom by som chcel poukázať na vznik, činnosť najvýznamnejších skupín na poli organizovaného zločinu a na nebezpečenstvo ktoré z ich strany hrozí.
Jednou z najznámejších mafii je práve tá talianska. Impulzom ku jej vzniku bolo to, že pôdu, ktorú vlastnili baróni spravovali gabelotti. O túto funkciu bol veľký záujem a keď baróni odmietli nejakého uchádzača, museli počítať s vypálením a spustošením plantáže. Preto im ustupovali a používali ich ako ochrancov. Noví strážcovia poriadku – označovaní ako „mafiosi“ – získali okolo 4000 ha pôdy a „za poplatok chránili“ aj pastevné, vodné a studničné práva. Po druhej svetovej vojne sa talianska mafia obmedzovala na svoje dovtedajšie praktiky: vydieranie, a ilegálny obchod. V 50. a 60. rokoch sa Cosa Nostra začala čoraz viac zapájať do obchodu s drogami. Na svoje obchody využila ostrov Korzika. Predpokladá sa, že sa na tomto ostrove pripravovalo na export až 12 ton heroínu. Každý kto chcel ich obchody narušiť, alebo im skrížil cestu, tak musel zomrieť, nevynímajúc aj predstaviteľov štátu. V tejto dobe spolupracujú neapolské a sicílske klany vo veľkom s kolumbijskými obchodníkmi s kokaínom.
S počiatkami talianskej mafie je úzko spojený vznik organizovaného zločinu v USA. V období od roku 1880 do prvej svetovej vojny prúdili do USA milióny európskych prisťahovalcov. Dôvodom boli hlavne kríza na juhu Talianska, strašná bieda v Írsku a židovské pogromy v cárskom Rusku. Väčšina prisťahovalcov sa usadzovala v New Yorku kde každá národnostná skupina vtisla národnostnú pečať niektorej zo štvrtí. Patrili však k tomu aj určité formy kriminality.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.