referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tatiana
Streda, 1. februára 2023
Knihy a knižnice
Dátum pridania: 25.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Hieu
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 447
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Nemilovať knihu,
znamená nemilovať múdrosť.
Nemilovať však znamená,
stávať sa hlupákom.

(J. A. Komenský)


Spôsob ako uchovať prítomnosť budúcej generácie zaujala ľudí už odpradávna. Prví ľudia zaznamenávali svoje spôsoby života rôznymi maľbami na stenách jaskýň, skál, či na predmetoch dennej potreby, ktoré sa nám zachovali. Prevrat priniesli Suméri, ktorí vynašli, resp. zdokonalili písmo. Neboli to slová, hlásky, či písmená, ale boli to znaky, ktorá boli veľmi zložité. Preto v staroveku vedeli písať len kňazi a pisári. V tomto období vznikali aj prvé knihy. Knihy v podobe kamenných doskách, či papyrusových zvitkoch. Neskôr v stredoveku boli papierové knihy, ktoré ručne prepisovali a maľovali kňazi. Tieto knihy ale boli veľmi drahé, a preto si ich chudobní ľudia nemohli dovoliť. Tým bola vzdelanosť značne obmedzená.
Druhý prevrat nastal v päťdesiatich rokoch 15. storočia, keď vynálezca Johann Gutenberg vynašiel kníhtlač. Na jednej strane sa kniha stala prístupnejším širšej vrstve obyvateľstva, na druhej vychádzalo za krátke obdobie množstvo kníh. Ľudia tak strácali prehľad , a preto začali hromažďovať a sústreďovať knihy na jedno miesto, začali zakladať knižnice. Veď prvá knižnica vznikla už v staroveku, v čase Alexandra Veľkého v Alexandrií. Knižnice sa tak stali samozrejmosťou miest, či veľkých univerzít.
Ale aj knihy v knižniciach si vyžiadali organizáciu. Prvé triedenie bolo abecedne podľa autora alebo názvu kníh. To malo však svoju nevýhodu, muselo sa poznať autor alebo vedieť názov diela, inač sa kniha nedá nájsť. To sa odstránilo zavedením desatinného triedenia. Knihy sa triedili do desať tried podľa ich zamerania. Knihy s rovnakým zameraním boli uložené na jednou, a tom istom regáli, bez odhadu na autora, či názov kníh. Takýto spôsob kategorizácie je obrovskou výhodou, najmä dnes, keď ročne vychádzajú milióny kníh. Každá základná trieda je rozdelená na desať podtried, z ktorých každá podtireda sa ešte delí na podskupiny. Čím kniha obsahuje viac čísiel, tým je jej zameranie špecifickejšie v určitej oblasti.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Knihy a knižnice GYM 2.9674 604 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.