referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohuš
Piatok, 27. januára 2023
Je mobil najvyššia forma komunikácie?
Dátum pridania: 03.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: e.lucas
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 417
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Už sa vám niekedy stalo, že ste na niečo zabudli? Alebo sa prihodilo niečo neočakávané? Jednoducho potrebovali ste rýchlo s niekým hovoriť? Ak nie, tak vám neverím. Lebo mne sa to stáva každú chvíľu. Napríklad minulý týždeň. Bol som s kamarátom dohodnutý, že sa stretneme o šiestej. Ale okolnosti sa zmenili a mohol som prísť až o siedmej. V takýchto situáciách ma veľakrát zachránil mobilný telefón. Avšak mobil nemusí byť vo všetkom len pozitívny. Preto je na mieste otázka, či je práve mobilná komunikácia tou najvyššou formou.
Odpoveď môžeme hľadať vo viacerých rovinách. Z technicko-vedeckého hľadiska mobilný telefón určite nepatrí k najvyššej forme komunikácie. Vyššou formou je napríklad mobilný videofón.
Ak zapojíme trochu fantázie a predstavíme si, že by sa zariadenie podobné mobilnému telefónu implantovalo do centrálnej nervovej siete, tak možno práve to by bola najvyššia technická forma komunikácie. Takéto zariadenie by sa nevyužívalo len na komunikáciu medzi vzdialenými ľuďmi. Výrazne by uľahčilo rozhovor na hlučných miestach. Pri obchodných poradách by sa partneri mohli dohovárať bez toho, aby o tom vedela druhá strana a podobne.
Na to, aby sme mohli mobilný telefón hodnotiť z ľudského hľadiska, si musíme najprv definovať pojem komunikácia.
Medziľudská komunikácia je proces, pri ktorom si dvaja alebo viacerý ľudia navzájom vymieňajú informácie. Tento proces môže súčasne prebiehať v jednom alebo viacerých komunikačných kanáloch.
Základný kanál je verbálny. Je to ten, ktorý poskytuje mobilný telefón. Vo väčšine prípadov je nositeľom hlavnej informácie, a preto sa zdá, že postačuje. Ale to nie je pravda. Verbálny kanál nám prenáša to, čo nám druhá osoba chce povedať. Ale takmer vôbec nevieme o tom, čo druhá osoba cíti. Je napríklad veľmi ťažké zistiť, či nám hovorí pravdu alebo lož.
O vnútornom stave človeka nás informuje neverbálny kanál. Môže to byť mimika tváre alebo trasenie tela.. Neverbálny kanál taktiež môže tvoriť pomocnú líniu základnej verbálnej informácii. Môže zdôrazňovať, názorne ukazovať.. Ide napríklad o pohyb rúk.
Mobilný telefón nie je schopný prenášať neverbálny kanál, a preto si myslím, že nemôže predstavovať najvyššiu formu komunikácie.
Tiež treba spomenúť, že človek je spoločenský tvor. Potrebuje spoločnosť, potrebuje cítiť prítomnosť druhého, potrebuje ho vidieť.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.