referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Medard
Štvrtok, 8. júna 2023
Európska únia na dosah ruky
Dátum pridania: 29.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: valsodar
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 660
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Na najstaršom kontinente tejto planéty - Európe - sa snúbi množstvo národov s rozličnými zvykmi, kultúrou, rečou, životným štýlom.. zobrať si z každej krajiny to najlepšie a tak ísť spoločne vpred lepšiemu životu si za cieľ kladie jedna z najväčších politických inštitúcií sveta - Európska únia. Prvopočiatky tohto jedinečného zriadenia na svete siahajú do roku 1951 - po skončení prvej svetovej vojny. Po návrhu Francúzka sa spojili Nemecko, Belgicko, Francúzko, Holandsko, Luxembursko a Taliansko. Integrácia pokračuje - po štyroch prístupových vlnách Európskej únie tvorí 15 rovnoprávnych štátov. 13 ďalších krajín, ktorých súčasťou je aj naša vlasť, je v procese integrácie práve teraz. Po rôznych obštrukciách, ktoré spôsobili bývalé vlády, sa zo Slovenska stal z outsidera jeden z leadrov pelotónu. Dnes, v roku 2003 sme horúcim kandidátom na integráciu do Európskej únie.

Vstup Slovenska do Európskej únie neznamená zánik jedinečnosti našej krajiny, totálnu globalizáciu a koniec autonómie našej krajiny, ako to mnohí neinformovaní mylne alebo značne preexponovane deklarujú. Európska únia nenahrádza doteraz existujúce autonómne štáty, je z časti akýmsi pojítkom pre vzájomnú spoluprácu na najvyššej úrovni. Na spoločné otázky hľadajú spoločné odpovede inštitúcie Európskej únie, a všetky rozhodnutia sa odvodzujú z ratifikovaných zmlúv, ktoré suverénne štáty podpísali.

Európska únia prináša mnohé výhody, a neodmysliteľne aj nevýhody. Ak by sme sa však akokoľvek zamýšľali nad nevýhodami, zdieľam názor, že výhody z dlhodobého hľadiska stoja za snahu Slovenska o integráciu. Jedným z hlavným aspektov je prijatie jednotnej meny EURO (€), zároveň vstup na jednotný trh slobody pohybu tovaru, služieb, kapitálu a osôb. Na prijatí EURA si môžeme veľmi ľahko ukázať diametrálne rozdiely pri pohľade z dlhodobého a krátkodobého hľadiska. Najbližší čas po prijatí jednotnej meny budú mať slovenskí producenti tovarov problém s vyššou konkurenciou v podobe zahraničných produktov, z dlhodobého hľadiska však môžeme očakávať väčší sortiment „na regáloch“ predajní, vyššiu kvalitu produktov a nižšie ceny. K týmto métam budúcnosti sa dopracujeme vďaka prirodzenej reakcii trhu - pri vyššej konkurencii prežijú len tí najlepší hráči - ktorí sú schopní konkurovať ostatným. Tak sa aj oni - teda naši producenti dostanú na jednotní trh. Nie je tu miesto pre zaháľanie.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.