referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vavrinec
Streda, 10. augusta 2022
Osobnosť pod tlakom - Golding, Orwell, Huxley (úvaha)
Dátum pridania: 03.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: katkaze
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 936
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Osobnosť pod tlakom sa vo svetovej literatúre objavuje najmä v období vojny, keď aj samotní autori sú pod tlakom. Tento pojem, môžme vysvetliť ako nejakú osobnosť, ktorá je nútená robiť niečo, čo nechce, niečo, čo keby nespravila, lebo keby spravila niečo iné, tak by bola potrestaná zhora. Takýto tlak sa v litertúre prejavil v rôznych dielach, ako napr. 1984 od Georga Orwella, Pán múch od Williama Goldinga, či prekrásny nový svet od Aldousa Huxleyho
V diele 1984 môžeme presne vidieť, ako je autor ovplyvnený aktuálnym dianím v Európe, aj keď on sámnepochádza z oblasti, kde to bolo až také zlé. Je tuukázané, ako zle sa mali ľudia, žijúci počas 2. svetovej vojny napríklad v Rusku. Ukázal nám, ako dokonale dokáže vláda vnútiť ľuďom svoj názor. Vláda, alebo konkrétne Strana, ľuďom vsugerovala svoje názory, podobne ako to v dobe 2. svetovej vojny robil Stalin. Ľudia, ktorí mali iný názor, sú jednoducho odtránení, aby veľkému Bratovi, či Stalinovi nestáli v ceste. Táto kniha je vlastne víziou do budúcnosti. V čase jej písania autor ešte nevedel, ako sa vojna skončí. Preto v knihe je osobný, vlastný názor hrdinu potlačený, vďaka veľkému tlaku Strany. Podľa mňa v tomto diele autor veľmi dobre ukázal, akí sú ľudia ľahko ovplyvniteľní, a ako jednoducho sa im dá vnútiť niečo, čo vlastne ani nechcú, ale v konečnom dôsledku si myslia, že to naozaj chcú. Stav ktorý je opisovaný v tejto knihe, by sme mohli tiež prirovnať k situácii, aká bola v našom štáte až do roku 1989. Myslím, že to bolo veľmi podobné. Ľudia proste nedostávali informácie, ktoré by mohli dostať vládnucu stranu do zlej pozície. Rovnako to bolo aj v tomto diele, aj keď tu to bolo dotiahnuté až do takých krajností, ako vymazávanie slov z jazyku, aby ľudia ani len nemohli myslieť inak ako si to predstavuje Strana.
Keby som to mala rozobrať z pohľadu autora Williama Goldinga, konkrétne v diele Pán Múch, aj tu by sme mohli vidieť ako je človek ľahko ovplyvniteľný. Mladí chlapci, normálne slušne sa správajúci, dobre vychovaní, keď sa dostanú preč od rodičov, od kultúry, prevládne v nich veľmi silný v plyv prírody. Ukáže sa ich „zvieracia“ stránka osobnosti. Keď nad sebou nemajú žiadne pravidlá, robia si čo chcú. V tomto diele môžme ukázať na tlak na osobnosť viacerími spôsobmi. Napríklad, keď chlapci stroskotajú na ostrove stále sa správajú tak, akoby museli ešte dodržiavať pravidlá. Aj ich spočiatku dodržujú. Dokonca majú lastúru ako symbol demokracie (kto ju drží, ten môže hovoriť).
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.