referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfréd
Streda, 19. júna 2024
Alkohol, cigarety a mladí ľudia
Dátum pridania: 31.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Tonka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 491
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Prečo som si vybrala práve túto tému? Snáď preto, že je to jeden z najvážnejších problémov dnešnej doby. Stále viac detí, mladých ľudí má skúsenosti s alkoholom a fajčením. Mnohokrát ani rodičia netušia, čo ich dieťa robilo včera večer, alebo s kým sa stretáva. Možno je to tým, že niektorí rodičia chcú dať svojim deťom voľnosť aby sa necítili ako väzni a preto ich bezproblémov púšťajú von. Chcú byť modernými rodičmi. Úplne im stačí sľub od ich 13 ročného syna/ dcéry. Ale ani netušia ako hazardujú so zdravím a niekedy aj so životom svojho dieťaťa. V mojej triede je snáď 70% žiakov, ktorý pijú alebo fajčia, jeden dokonca fajčí marihuanu. Keď som sa ho spýtala, čo mu to dáva, odvrkol len, že mu je potom fajn. Pošuškáva sa, že sa jeho rodičia rozvádzajú, neviem čo je na tom pravdy a či je to aj jeden z dôvodov prečo to robí. Myslím, že by sa mali rodičia viac zaujímať o svoje deti. Mali by sa pre nich stať najbližšími priateľmi a nie nepriateľmi ako je to vo väčšine prípadov. Dôležitý je ten vzťah medzi nimi. Ak sa rodičia dostatočne nestarajú o svoje deti, tak im to začne chýbať aj keď si to neuvedomujú, potom sa snažia hľadať riešenie v alkohole a iných sprostostiach. A sú pevne presvedčení, že im to pomáha prehrýzať sa životom. Mám iba 15 a po pravde skúšala som chlast a fajčenie, ale čo je viem nejako ma to nenaplnilo. Neskôr som cítila veľké výčitky voči rodičom, mala som veľký pocit viny, že som ich sklamala, asi aj preto, že mám s nimi veľmi dobrý vzťah. Mama je pre mňa neuveriteľná kamarátka a dôležitá osoba v mojom živote a otec tiež.
Keď si už len raz zapáli, ide to stále ďalej a posúva sa to stále vyššie, potom už mu len cigareta nestačí, prechádza na marihuanu a končí pri heroíne ako najväčší feťák. Na začiatku si myslel, že to tak ďaleko nikdy nebude môcť zájsť tak ďaleko. Nakoniec sa mu to však úplne vymkne spod kontroly. Vôbec netušil do akého problému sa rúti. Ak sa raz do toho zamotá môže trvať aj niekoľko rokov, kým sa z toho ako tak dostane. Aj tak bude stále iba abstinentom a nie úplne vyliečeným. Bude poznačený dokonca svojho života. Je to ako začarovaný kruh.
Nedávno bolo vysvedčenie a moji spolužiaci namiesto toho aby rýchlo utekali domov a pochválili sa rodičom so svojimi úspechmi išli jednoducho piť. Fakt ich správanie nechápem. Pre nich je cool iba ten, kto pije a fajčí, ak to nerobíte ste proste divný. A pritom oni sú tými divnými, aspoň si myslím, že keď 14-15 ročný pije a fajčí, tak musí byť divný.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.