Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Úvaha o láske (maturitná písomka)

Láska.Čo je to láska? Je to len slovo vymyslené človekom, alebo je to niečo viac, niečo čo nás cítiacich smrteľníkov zavádza do nepoznaných výšok? Je to vzťah medzi ľuďmi, zvieratami alebo aj medzi rastlinami a vecami? Toľko otázok a žiadne racionálne odpovede. Exupéry mal určite pravdu keď povedal: “Čo je dôležité, je očiam neviditeľné.“ Touto stručnou vetou dokázal priam neuveriteľné veci.Človek si uvedomí, že oči,ktoré sú tak dokonale spojené s mozgovou aktivitou, nedokážu zachytiť to najpodstatnejšie v našom živote. Áno, je to cit. Človek je pravdepodobne jediným tvorom na zemi, ktorý túži nazrieť do vnútra svojho druha. Jediná neviditeľná vec, ktorú vnímame je láska. Keď sa zrodí dieťa, tak sa zrodí aj matka. Je to ten najsilnejší cit, aký existuje. Je to neobyčajne krásne, keď dvaja milujúci ľudia dokážu „len“ svojou láskou stvoriť nový život, ktorý dokáže ďalej milovať a cítiť.
Milujem všetkých ktorí zasiahli do môjho života, aj keď mi ublížili, pretože vďaka tomu som spoznala čo je to láska a aká je dôležitá v medziľudských vzťahoch. Prečo, keď ľudia nenávidia vedia to povedať nahlas , ale keď milujú tak nedokážu vysloviť dve jednoduché slovíčka? Možno to ani netreba vysloviť pretože mozog to nedokáže spracovať a nastal by zmätok. Stačí keď to človek cíti a vníma srdcom. V medziľudských vzťahoch je dôležité aj to, ako milujeme seba. Môže sa zdať sebecké keď sa snažíme robiť veci tak, aby vyhovovali nám a na ostatných neberieme ohľad ale.. Žiadne „ale“ neexistuje, pretože najskôr musím milovať seba, aby som mohla milovať niekoho iného.
Shakeaspeare, človek ktorý bol milovaný a obdivovaný priniesol na svet jednu krásnu myšlienku: „Čím väčšia láska, tým väčší strach. “ Ale prečo potom opustil ženu a deti, ktoré tak miloval? Podľa niektorých je to možné aby miloval umenie viac ako človeka. Ja tomu neverím. Možno mal strach, že láska vyprchá. Láska nemôže zmiznúť. Tak ako po kvapkách nevyplavíš kal, tak nevyrveš lásku zo srdca. Nikdy!
Keby nebolo lásky, tak už nechcem žiť. Aký zmysel bude mať môj život? Škola, práca, peniaze, materiálne veci a možno dokonca aj nenávisť.Nenávisť? Moment! Nenávisť je opakom lásky a veci bez protikladov neexistujú. Môžete ma pokojne zabodnúť do srdca, ktoré by bolo len ľudským orgánom. Ja nechcem žiť bez lásky, ktorú mám vo svojom srdci.

Je to neopísateľná vec, ktorá ťa ťaží, bolí, obmedzuje, ale bez toho všetkého by si nemohol vychutnať tie okamihy, ktoré môžeš zažiť len vďaka láske. Ten pocit, keď sa trasie celé telo a srdce bije tak silno, že ho počuješ a cítiš strach sa nevyrovná ničomu. Keď za celý život nezažijete lásku tak potom aj vaša smrť bude prázdna. Nebojím sa zomrieť, bojím sa zomrieť sama. Pamätajte na to, že láska je najúprimnejšia vtedy, keď čas a priestor pre ňu nič neznamenajú, teda neexistuje koniec.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk