referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Adam a Eva
Dátum pridania: 09.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: strigusha
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 536
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Odpoveď na túto otázku môžeme hľadať v dvoch zdrojoch. Prvý z týchto zdrojov je Enucherova kniha, druhý je Biblia. Enucherova kniha je starší spis, než Genezis, pričom hovorí o Jehovovi predstavujúcom zlého démona, ktorý chcel ľudom zastrieť poznanie a o hadovi, ako o dobrom duchovi. Tento dal ľuďom poznanie. V egyptskej mytológii je zobrazovaný bohyňou Iris. Čo sa biblického príbehu týka, je v podstate ten istý, i keď by sa zdalo, že úlohy Jehivu (boha) a hada sú tu vymenené hlavne preto, že v kresťanských kázňach sú tak podávané. V skutočnosti to tak nie je. Biblická záhrada (eden) je umiestnená na území Mezopotámie, hoci je v biblii vyhradená štyrmi riekami, o dvoch z nich vieme, že nimi boli Eufrat a Tigris. V druhej kapitole, prvej knihy je napísané: "Z každého stromu z rajskej záhrady môžeš slobodne jesť, ale zo stromu poznania dobrého a zlého nejedz, lebo umrieš." Tu Boh vystupuje rovnako ako v Enuchovom spise, ako ten, ktorý sa snaží ľuďom poznanie zastrieť. Na druhej strane had v kresťanstve je líčený ako pokušiteľ, ktorý zviedol Adama a Evu na zlé, dalo by sa povedať, privádza ľudí k poznaniu.
V prvej knihe Mojžišovej, tretej kapitole, v treťom až piatom verši sa dozvedáme, že Boh zakázal ľuďom jesť z ovocia poznania, lebo ako had povedal: "Otvoria sa vám oči a budete ako bohovia poznajúci dobro a zlo". Pričom by bolo vhodné poukázať na skutočnosť, že sa hovorí o ovocí poznania a nie o jablku, ako sa častokrát mylne medzi spoločnosťou toto ovocie nazýva.
Ďalej spomeňme, že strom pre židov stelesňuje symbol poznania.
Eva sama videla, že strom je lákavý na zmúdrenie: (prvá kniha Mojžišova, tretia kapitola, šiesty verš)" že dobrý je strom k jedlu a prijemný očiam a k nadobudnutiu rozumnosti vzala z neho ovocie a jedla a dala tiež svojmu mužovi a on tiež jedol. Vtedy sa im otvorili oči a poznali, že sú nahí a zakrývali sa figovými listami."
Had neklamal, sme ako Boh. Dokonca i Boh sám to povedal:" Aj človek spoznal, že je ako jeden z nás, poznajúc dobré aj zlé a aby sa nedotkli stromu života a žili by naveky, vyžeňme ich!"
Tu sa zdá, že sme dospeli k odpovedi na našu otázku. Boh bol spravodlivý a za priestupok potrestal Adama a Evu za ich neposlušnosť voči nemu. Siahli po poznaní a doplatili na to, chceli byť ako Boh. No ešte neboli i keď had i Boh sami povedali, že budú a sú ako on.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.