referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
Moje šťastie je v životných hodnotách a túžbach
Dátum pridania: 15.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: EvulkaSikulka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 749
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
ÚVOD:
Sedím tu na stoličke a premýšľam, či v mojom živote sa cítim šťastne a spokojne. Ale ako definovať šťastie , ktoré má prameniť z mojích hodnôt a túžob? Čo pre mňa znamenajú hodnoty a túžby?
Túžba môže byť aj pocit chcenosti po materiálnej stránke ale aj túžba po šťastí, veľkej láske, zdraví, po dieťati a pod. A hodnoty tie sú v živote človeka prvoradé. Bez nich si myslím, že človek nie je človekom. Ako žiť šťastne, keď neviem čo vlastne chcem, ako to šťastie hľadať ak neviem kde ho hľadať. JADRO:
Pred časom som videl film podľa skutočnej udalosti o americkej šprintérke, ktorej jediným cieľom bolo získať olympijské zlato.Už od strednej školy behávala a súťažila. Potom sa vidala a jej oporou jej bol manžel..Avšak čo osud priniesol bolo, že vážne ochorela a jej neskutočná túžba po zlate ju dohnala až k tomu, že odmietala brať lieky, ktoré potláčali infekciu a vedľajšie príznaky po ožarovaní.Tieto lieky boli zakázané svetovou asociáciou olympijských hier, pretože obsahovali určité zakázané a dopingové látky.Týmto sa jej horšil stav a jej manžel ju opustil. Keď už na tom bola veľmi zle, bol pri nej jej vlastný tréner, ktorého stále počúvala a dala vždy na jeho slová ale aj práve on bol príčinou prečo nevzala tie lieky. Totiž jedného dňa sa ho opýtala, či má začať s liečbou a on jej neodpovedal. Ale jej neskutočná túžba a strach zo smrti ju priviedli opäť na antuku a bežeckú dráhu. Pomaly sa zotavovala a nakoniec sa zúčastnila na olympiáde kde to svoje vysnívané zlato získala. Naďalej pretekala a bola v tom dobrá aj keď s chorobou ale tá túžba bola silnejšia ako ona. Z tohto príbehu by som len chcel poukázať na dvoje veci.Prvou je jej túžba po zlate, čo všetko musela preň obetovať, spraviť, prežiť a aj stratiť. Druhou je dôvod prečo nevzala lieky, posunula svoje životné hodnoty o niekoľko rebríčkou nižšie. Zdravie pre ňu už nebolo prvoradé a ani rodina.

Celý nás život je ako jeden šprint. Dôležitý je štart, teda rozbeh do života, vybrať sa správnym smerom a sledovať každý krok. Stačí malá chyba, malý prešľap a do cieľa sa nedostaneme. Tak ako tá šprintérka mnoho ďalších sa snaží len o to aby prosperovali v práci, sú to takí malí „workoholici“. Nemyslia to zle a ani nič zlé nerobia, len na prvé miesto kladú prácu a uprednostňujú ju pred všetkým ostatným. Toto je len jeden z príbehov o túžbach a hodnotách. Ale poukazuje nám aj to že celý život meníme svoj rebríček hodnôt a neustále bojujeme sami so sebou a s tým po čom tak túžime.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.