referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Václav
Štvrtok, 28. septembra 2023
Len víťazstvo myšlienky tolerancie môže zlepšiť vzťahy medzi ľuďmi a národmi (úvaha)
Dátum pridania: 15.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: EvulkaSikulka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 688
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
ÚVOD:
Dnešný svet je to čo si nikdy nikto nechcel ani len predstaviť. Sme ako zver, bojujeme proti sebe a snažíme sa nájsť toho najsilnejšieho. Tu ma napadá len jediná veta s ktorou som sa stretol už na základnej škole, znie takto: „Nerob druhým to, čo nechceš aby oni robili tebe.“

JADRO:
Plne vystihuje myšlienku vzájomných vzťahov medzi ľuďmi ale i národmi. Tolerancia, aj to je to správne slovo, ktoré má posúvať ľudské vzťahy vpred. Malo by to byť heslo alebo každodenný chlieb niečo čo nám pripomenie že sme ľudia a máme si pomáhať, rešpektovať životy tých druhých, naučiť sa odpšťať a prijímať tých druhých takých akí v skutočnosti sú. Jednostaj robíme chyby a nedokážeme sa z nich poučiť. Vezmime si nepokoje v Kosove. Čo všetko sa tam deje. Nechápem reakciám ani činom, ktoré páchajú Albánci. Doteraz si nažívali spolu so Srbmi a odrazu je medzi nimi spor. Vraždia, vyháňajú, ohrozujú a vyhrážajú sa a prečo? Môj rozum jednoducho nedokáže prijať takýto fakt. Čo ich k tomu vedie? Možno nič, len ako sa hovorí „z dlhej chvíle zabíjajú nudu“. Lenže dosť nezmyselné konania a činy. Trpí tým celé ľudstvo a ničia sa tým všetky vzťahy či už medzi nami ľuďmi alebo celými národmi. Avšak toto nie je jediný problém tolerancie, často sa stretávame s ľuďmi ako sú rasisti. Tu by som položil len jedinú otázku: „Čo ich vedie k nenávisti k inej rase alebo národnosti?“ Myslím si, že „pes je zakopaný“ už v čase nášho detstva. Všetko závisí od naších rodičoch. To ako nás vychovávajú, čo nám už od mala „štiepia“ do hlavy, ako nás pripravujú k samostatnému životu. Veď oni sú naším vzorom a to čo robia oni, my to urobíme tiež, ako sa správajú oni, my sa správame rovnako. Ale nie len rodičia sú príčinou ale aj kolektív, v ktorom sa už dospelé dieťa pohybuje. Tu ako keby sa riadili známeho hesla troch mušketierov: „Jeden za všetkých, všetci za jedného.“ Nehovorím, že by sa tým heslom nemali riadiť v situáciach ak jeden z nich má problémi, ale nie v tedy ak jednému niečo vadí a zvyšok s k nemu pridá. Toto sa deje práve v dnešnom svete. Stačí jeden jediný človek, ktorý má vodcovské vlastnosti a vie ako na ľudí a zvyšok už ide samo. Ovládne ich falošnými rečami a potom už len stačí povedať čo robiť a pozrime sa je tu atentát, teroristické útoky, vandalizmus, pouličné bitky a podobne.

Tolerovať však nedokážeme ani tých, ktorí sú orientovaní na rovnaké pohlavie teda homosexuálov. Len ťažko dokážeme akceptovať takýto fakt.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.