referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Medziľudské vzťahy
Dátum pridania: 18.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lenny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 509
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Pod pojmom medziľudské vzťahy si každý z nás predstavuje niečo iné. Slušnosť, zdvorilosť, ľudské cítenie – schopnosť vcítiť sa do pocitov iných, samostatný názor. Je však toho ďaleko viac.
Akým spôsobom ovplynňuje náš každodenný život aspoň jedna z foriem medziľudských vzťahov sa budem snažiť načrtnúť v nasledujúcej práci.

Život takmer každého mladého človeka ovplyvňujú priatelia. Určitá skupina ľudí s ktorými sa radi stretávame, trávime voľné chvíle. Musíme však uznať, že naše správanie medzi priateľmi je úplné iné ako napríklad v škole, doma. Cítime sa uvoľnenejšie, lepšie, sme plní optimizmu a predstáv. Prečo sa však poväčšinou cítime dobre iba medzi rovesníkmi, priateľmi ? Je to asi dané už ľudskou samozrejmosťou. Človek ako spoločenský tvor nedokáže žiť mimo akejkoľvek sociálnej skupiny. Veď si iba predstavme, že by sme mali žiť na opustenom mieste a vedeli by sme, že o pár kilometrov ďalej je mesto. Ako dlho by sme dokázali viesť pustovnícky život? Rok ? Mesiac ? Pre mnohých z nás by aj deň bolo veľa. Ale prečo ? Na druhej strane sú prípady z histórie aj súčasnosti keď ľudia dokázali viesť život samotára dlhé a dlhé roky. Ako príklad z minulosti nám môže poslúžiť jeden z najväčších vynálezcov 14.–teho storočia a možno aj celého ľudstva. Áno hovorím o Leonardovi da Vincim. O človeku geniálneho umu a obrovských pokrokových myšlienok. Na druhej strane, čím si asi budem oponovať , da Vinci ako autor legendárneho portrétu Moni Lisi, ako prvý kto potvrdil a dokázal, že nemožno zostrojiť perpetum mobile – večný stroj, bol mizantrop ( človek, ktorý sa vyhýba ľuďom ). Môžete vysvetliť na jednej strane človeka ako sociálnu osobnosť a človeka mizantropa ? V mnohých knihách sa dočítame, že iba a iba ľudská spoločnosť dokáže po každej stránke vyformovať plnohodnotného človeka. Ale ako možno vysvetliť životy ľudí ako Einstein (teória relativity), Linde (teória supravodivosti ), Clausius ( teória tepelnej smrti vesmíru ), Newton ( základné dynamické a vesmírne zákony ) ? Môžeme ich nazvať menejhodnotnými len preto, lebo sa po väčšinu života vyhýbali ľuďom a žili poväčšinou ako „čudáci“ ? Asi ťažko. A čo z toho vyplýva pre nás ? Je na jednej strane pravda, že sociálna skupina značne ovplyvňuje náš každodenný život, ale na strane druhej je to aj osobnosť a schopnosti každého jednotlivca ktoré ovplyvňujú život menšej alebo väčšej skupiny.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Medziľudské vzťahy SOŠ 2.9061 984 slov
Medziľudské vzťahy SOŠ 2.9822 944 slov
Medziľudské vzťahy SOŠ 2.9857 557 slov
Medziľudské vzťahy 2.9722 562 slov
Medziľudské vzťahy 2.9392 920 slov
Medziľudské vzťahy SOŠ 2.9096 501 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.