referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tatiana
Streda, 1. februára 2023
Viera
Dátum pridania: 04.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: DarkKain
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 310
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Viera - schopnosť človeka upútať svoje myslenie na niečo konkrétne alebo abstraktné čo následuje prispôsobenie správania.
Na základe viery vznikajú mravné hodnoty a zaužívané mravy.Človek musí v niečo veriť,aby mohol rozvíjať svoje myslenie,schopnosti a vôlu prežiť.Pokiaľ sme malí ešte si to neuvedomujeme,ale s pribúdajúcimi rokmi viera zaujme v živote človeka veľmi dôležitú úlohu.
Ale čo sa rozumie pod pojmom viera?Je to viera náboženská alebo viera v sebasamého či viera v niečo?Myslím,že všetko toto zahŕňa pojem viera.
V dnešnej dobe je viera prezentovaná hlavne z náboženského hľadiska.
Ale podstatné je,aby človek veril v prvom rade v život.Keby sme neverili v život načo by sme žili?Nedávalo by to zmysel.
Viera v dobro nás učí zachovávať určité mravné kódexy,aby neubližovali druhým ctili si život atď.
Aj viera v zlo je dôležitá.Na základe viery v zlo sa učíme veriť v dobro.Niekedy sa to nepodarí a potom musí nastúpiť zákonná moc čo je tiež určitý druh viery totiž v mravnosť,dôstojnosť ,slobodu ,poriadok
a usporiadanie.Ľudia si počas celého doterajšieho vývoja budovali svoju mravnú spoločnosť svoj systém života,ktorý by im mal vyhovovať.Dodáva im pocit slobody a bezpečia.

Viera v dobro úzko súvisí s vierou v Boha.Voľakedy ľudia žili pohanským spôsobom života lebo potrebovali pomenovať veci,ktorým nerozumeli.Postupom času ostal iba jeden- Boh.Niektorí však náboženskú vieru odvrhli.Prečo?Jednoducho lebo nechceli byť nikomu ani ničomu podriadení.Pokladali to za nezmyselné.Pre nich vystúpila do popredia viera v človeka,v jeho schopnosti.Ale aj tak sa museli niečomu podriadiť a to štátnemu systému,v ktorom žili čo väčšine menej prekážalo.Boli a sú aj výnimky,takí ktorí sa odmietajú niečomu podriadiť.

Každý má slobodnú voľbu veriť v čo chce pokiaľ nebude prekračovať určité hranice.Všetci aj tak podliehajú mravným kódexom,ktoré vybudovala viera.Nezáleží na tom aká to bola.
 
Podobné referáty
Viera INÉ 2.9755 937 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.