referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Láska
Dátum pridania: 06.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kaira
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 841
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
Láska
(Úvaha)

William Shakespeare raz povedal: „Láska je zo všetkých vášní najsilnejšia, lebo záro-veň útočí na hlavu, srdce i telo.“
Láska je krásna vec. Nepýta sa nikoho, cíti ju však každý. Nikto nevie prečo, ale zrazu sa to stane. Príde deň D, hodina H a láska s veľkým L. Zamilujeme sa. Očarení milým úsme-vom, zvodnými pohľadmi a nežnými dotykmi sa naplno oddáme túžbe po nepoznanom. Od šťastia sa vznášame na krídlach fantázie. Sme ako v rozprávke, až kým nepríde princ a sladkým bozkom nás nezobudí zo sna a nepostaví opäť zoči-voči realite.
Snom sa väčšinou láska začína. Vysnívame si partnera, ktorý častokrát spĺňa najnároč-nejšie požiadavky. Aj keď máme len hmlistú predstavu, v skutočnom živote sa jej snažíme priblížiť. Asi najťažším skúškam podrobíme prvú lásku. Na nej pomaly zisťujeme, že nie vše-tko, čo sme chceli, dosiahneme. Poučíme sa, no nikdy ich nevymažeme z pamäti.
Na prvé lásky sa vraj nikdy nezabúda. Majú v sebe niečo, čo sa slovami nedá opísať, môžeme to len cítiť. Tieto lásky prechádzajú životom človeka a zanechávajú na ňom stopy. Všetko pekné sa raz skončí, a tak aj prvá láska zanikne. A raz ju nahradí iná, pravá. Možno by bolo všetko jednoduchšie, keby bola prvá láska tou pravou.. Snívať nám však nikto nikdy nezakáže...
V najkrajších predstavách a snoch ľudia žijú v raji s milovanou osobou. Svet by bol krásny, keby na ňom bola iba láska. Alebo by bol na smrť nudný? Ktovie. Zvykli sme si, že k nášmu „bytiu“ neodmysliteľne patrí nielen radosť a šťastie, ale aj nástrahy, bolesť, hriech a s ním spojená nenávisť. Neznáme pojmy? Omyl...
Láska a bolesť sú siamské dvojčatá. Ani jedna nemôže existovať bez tej druhej. Nástrahy nás sprevádzajú už od narodenia. A hriech? Hriech má hriešne veľa podôb, hriešne veľa možností, hriešne následky. Hriech priťahuje smrteľníkov už od pradávna, rovnako silno ako lúka plná voňavých kvetov pestrofarebných motýľov. Motýľ môže celé hodiny poletovať, a keď sa rozhodne, sadnúť si na najkrajší kvietok. Rovnako je to aj s ľuďmi. Vždy je mnoho možností. Stačí si vybrať. Záleží len na tom, čo chcú dosiahnúť a čo sú ochotní obetovať. V láske sa nesmie len brať, musí sa aj dávať. Je zvláštne jedinečná, silná a zároveň veľmi krehká. Neustále si vyžaduje pozornosť a aj malý nedostatok, pokiaľ sa neodstráni, môže naštrbiť jej neporušenosť. Nielen že sa roztrhne pevné puto, zrodí sa nenávisť. Alebo z počiatočnej malej iskričky nenávisti naraz vzbĺkne neutíchajúci plameň lásky. Ktovie. Možno je to tak lepšie.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Láska SOŠ 2.9001 810 slov
Láska SOŠ 2.9383 797 slov
Láska SOŠ 2.9155 952 slov
Láska SOŠ 2.9284 1055 slov
Láska 2.9405 373 slov
Láska SOŠ 2.9504 1722 slov
Láska 2.9635 348 slov
Láska GYM 2.9465 226 slov
Láska GYM 2.9426 399 slov
Láska GYM 2.9688 300 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.