referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Piatok, 20. mája 2022
Jav homosexuality a jeho história
Dátum pridania: 11.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: brcko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 368
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 13.5
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 22m 30s
Pomalé čítanie: 33m 45s
 
Pojem
V historických etapách a vo väčšine kultúr sme nemali možnosť stretnúť sa s, dnes už ustáleným, vnímaním sexuálnej identity. Ľudia iba hodnotili určité konkrétne sexuálne konanie. Homosexuálne úkony boli považované za abnormálne a zriedkavé správanie, a nie za špeciálnu identitu. Spoločnosť brala na vedomie, že niektorí ľudia praktizovali „sodomiu“ (výraz dosť nešťastný, vyjadrujúci sexuálne praktiky medzi rovnakými pohlaviami; porov. Gn 19, 5) napriek zákazu zákona a cirkvi. Nemáme však zmienky o tom, že by niekto mohol byť homosexuál. Tento pojem neexistoval.
Použitie pojmu homosexualita sa uskutočnilo po prvýkrát až v devätnástom storočí v roku 1869. Vyšlo z popudu istého maďarského lekára žiadajúceho jeho právne schválenie. Tento pojem mal vedecký podtext a umožňoval viesť diskusie o tomto jave, fenoméne, otázke či realite, objektívnym spôsobom bez negatívnych predsudkov. Spolu s pojmom homosexualita bol uvedený do používania aj pojem heterosexualita, ktorý tiež dovtedy neexistoval. Vytvorením pojmov sa otázka „homo“ a „hetero“ sexuality posunula do inej roviny. Už to nebola otázka správania sa ale otázka identity.
Neskôr sa vytvárali ďalšie pojmy ako sexuálna preferencia (snáď v snahe vystúpiť proti chápaniu homosexuality ako sexuálnej deviácie), sexuálna orientácia alebo v dnešnej dobe čoraz častejšie používaný termín alternatívneho životného štýlu.

Definícia
Samotný názov definícia pochádzajúci z latinského slova „definitio“ naznačuje, že by sme mali bližšie označiť, ohraničiť, vymedziť, objasniť, urobiť konkrétnym, či presne určiť jav, o ktorom sme sa rozhodli hovoriť, pojednávať a v našom prípade písať. A keďže je jav homosexuality javom zložitým a možno sa naň pozerať z viacerých strán a mať rôzne veľa postojov nasledujúce definície sú toho len presvedčivým dôkazom.
Homosexualita je istý, od normy odklonený variant sexuálnej orientácie. Nejde o abstraktný pojem, vznášajúci sa kdesi nad hlavami poslucháčov, ale sa bezprostredne dotýka citlivého, často veľmi bolestivého miesta v hlbokom, priam tom najintímnejšom centre srdca konkrétnych živých ľudských bytostí. Je tiež stavom existencie, spôsobom bytia, ktorý je osudom danej osoby. To však samozrejme neznamená, že ide o stav zodpovedajúci norme. Homosexualita len veľmi málo súvisí so sexom. Trvalou dominantnou erotickou príťažlivosťou k osobám rovnakého pohlavia, ktorá je často (ale nie nutne) spojená s pohlavnou aktivitou, označuje homosexualitu K.-H. Peschke a M.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.