referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Pondelok, 20. mája 2024
Medziľudké vzťahy
Dátum pridania: 11.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: janto
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 917
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Dobrý deň. Ďakujem. Prepáčte. Prosím Vás…
Aj takéto zdanlivo bezvýznamné slová môžu byť veľmi užitočné. Že kedy? Pri tom najväčšom probléme, ktorý nás v súčasnosti trápi, a tým sú medziľudské vzťahy.
Skôr, než sa začneme nimi zaoberať, mali by sme najskôr porozmýšľať, čo vlastne tie medziľudské vzťahy znamenajú. Nie sú to len láska, priateľstvo, súdržnosť, svornosť a jednota medzi ľuďmi, no patria sem aj nenávisť, nevraživosť, bezcitnosť, arogancia, sebeckosť a zvyšné naše neduhy, čo by sme sa mali snažiť odstrániť, lebo len dobré vzťahy medzi ľuďmi nás dokážu urobiť lepšími. Nezahŕňajú iba slušné, milé a nekonfliktné vychádzanie s ostatnými ľuďmi, s ktorými sa stretávame alebo pracujeme. Ide o celú spoločnosť, o našu neoddeliteľnú súčasť, bez ktorej by sme vlastne nemohli existovať.
Vo svojej podstate je podľa mňa každý človek dobrý, avšak pokúšajú nás rôzne nástrahy a tým je často ťažké odolať. Dôvodmi, kvôli ktorým sa človek rozhodne pre zradu, klamstvo, obohatenie, sú peniaze /hlavne v tomto období/, prestíž, úspech v kariére, vlastne obohatenie sa na úkor iného. Možno sa stačí pozrieť, čo máme ako ľudstvo za sebou. Koľko vojen, bitiek i chybných dôležitých rozhodnutí vzniklo predovšetkým pri zlyhaní dobrých vzťahov medzi panovníkmi, politikmi, vodcami. Na vine bol vždy človek, pán tvorstva. Je rozumovo vyspelejší než zvieratá, to je pravda, ale často je horší, ako tie zvieratá, pretože ony sa nezabíjajú z nenávisti, z pomstychtivosti, ani pre majetok ako my ľudia, ktorí sme schopní aj pre maličkosť nenávidieť a dokonca i vraždiť. Stačí si pozrieť televíziu, vypočuť správy v rádiu, väčšinou sa dozvieme len o ďalších zlách. Filmy bývajú plné násilia, kde hlavní hrdinovia zvyknú víťaziť vďaka vraždám, bitkám a takýto postup si mladí berú za príklad, ako dosiahnuť svoje a byť úspešní.
Deti, základ novej generácie, sú vychovávané v obkolesení násilia a brutality. Väčšina z nich vyrastá na ulici, nemajú sa komu zveriť so svojimi problémami a starosťami. Rodičia nemajú na ne často voľný čas, nemá ich kto vychovávať, nik sa o ne nezaujíma a ony sa potom dostávajú do spoločnosti, kde prichádzajú do kontaktu s cigaretami, alkoholom i drogami. Čo môže vyrásť z takýchto detí? Môžeme potom od nich očakávať niečo dobré? Lásku? Nie.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.