referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Margaret Thatcher (1925)
Dátum pridania: 14.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hopkirka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 471
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Kráľovnou do šľachtického stavu povýšená bývalá britská premiérka, dnes takmer osemdesiatročná členka Snemovne lordov si napriek vážnym zdravotným problémom uchováva prenikavý úsudok a britký jazyk. V osemdesiatych rokoch sa spolu s Ronaldom Reaganom zaslúžila o pád komunistických diktatúr a určovala vtedajšiu ideologickú klímu, ktorá priala podnikaniu a individualizmu. Dnes bez váhania hovorí, že projekt európskeho superštátu – tak ako sa črtá – nemôže fungovať.

V roku 1979 sa začala veľká éra konzervatívnej strany. Margaret Thatcherová sa presťahovala na Downing Street 10. a odišla až po troch volebných obdobiach. Stala sa tak druhou najdlhšie úradujúcou šéfkou britskej exekutívy (po lordovi Liverpoolovi). Jej úspech bol založený na ekonomických reformách a na nefalšovanom vlastenectve, z ktorého plynula nekompromisná obhajoba britských národných záujmov.

Ak by nebola vzorná Britka, mohla by byť vzorná Američanka. „Vždy keď vstúpim na americkú pôdu, cítim sa o desať rokov mladšia,“ píše Thatcherová. Okrem spoločne vyznávaných hodnôt spoločenstva, ktorému Winston Churchill hovoril „anglicky hovoriace národy“, je pre barónku dôvodom pre spolupatričnosť so Spojenými štátmi to, že „Amerika je viac než národ, viac než štát alebo veľmoc. Je to idea, ktorá premenila a premieňa každého z nás. Amerika je jedinečná – svojou mocou, bohatstvom, tým ako vidí svet.“ V súčasnej takmer bez výnimiek protiamerickej medzinárodnej mienke zastupuje názor, že „iba Amerika je po stránke morálnej aj materiálnej spôsobilá byť vodcovskou silou sveta.“ Z európskeho pohľadu obrovský rozpor s teóriou rovnováhy síl sa podľa Thatcherovej dá riešiť, ak celý Západ napraví škody, ktoré sa napáchali neprimeraným znižovaním na obranu. Pripomínajúc Macchiaveliho princípy nabáda politikov a vojenských predstaviteľov, aby odolali tlaku politickej korektnosti a povedali celkom jasne, že vojenský život si nemôže brať za vzor správanie, právny rámec ani étos, bežný v civilnom živote. Mali by odmietnuť stavať ľavicovo-liberálnu doktrínu vyššie než efektivitu armády a radšej ukázať „trochu čistého rozumu“.

Presvedčivo hovorí o tom, že štáty ako Severná Kórea, Sýria, Lýbia a Irak pred spojeneckým zásahom spĺňajú všetky kritériá „darebáckeho štátu“ a naopak, že Turecko, „veľký spojenec Západu si zaslúži našu plnú podporu“. Ani vývoj Európy neunikne jej kririke. „Európa je vrcholom byrokracie, pretože sa neopiera o nič iné.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Domino Fórum 52-53, Umění vládnout (Margaret Thatcher)
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.