referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radomír
Štvrtok, 29. februára 2024
Európska únia – riziko alebo príležitosť pre mladých? (úvaha)
Dátum pridania: 09.09.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: whuke
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 736
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Európska únia pred 1. májom 2004 predstavovala politické a ekonomické spoločenstvo 15 štátov, ktorého vznik je historicky podmienený a existencia potrebná. Bolo to a je to zoskupenie takých krajín, ktoré vďaka svojmu spoločnému úspešnému hospodáreniu dokážu poskytnúť svojim obyvateľom také sociálne a existenčné výhody, ktoré sprevádzajú len vyspelé bohaté štáty. V dnešných časoch sme svedkami historickej integrácie štátov strednej a východnej Európy práve do takéhoto pokročilého sveta. Integrácie štátov, ktoré ešte kedysi svojou politikou vytvárali v Európe nepriateľskú atmosféru a svojim radikálnym orientovaním na Sovietsky zväz rozvíjali v životoch svojich občanov slabé povedomie o osude ľudí na tzv. Západe. Dnes je to desiatka slobodných krajín so zmiešanou trhovou ekonomikou, ktorých mladí občania vyzývajú na orientáciu na západnú Európu, ktorá viditeľne v konkurenčnom boji tzv. studenej vojny v plnej svojej prosperite obstála a hrdo zvíťazila. Už sa spoločnosť dnešných post-komunistických krajín nezaoberá kritizovaním západného imperializmu či prehláseniami o odboji západných krajín a ich nebezpečenstve pre náš socialistický svet. Dnes sa mladí zaujímajú o širšiu budúcnosť, ktorú si väčšina z nich predstavuje práve v Európskej únii.

Malé Slovensko, ktoré otvára ešte len svoje druhé desaťročie existencie, sa, myslím, hrdo nezapísalo do túžob a ambícií novej generácie. To vytvára priestor pre uplatnenie nášho štátu vo vysnenej západnej civilizácii. Avšak život v krajinách Európskej únie prináša so sebou aj mnohé riziká, ktoré nie každý je ochotný pochopiť či prijať. Začlenenie do únie sa stalo nepochybne veľkým dátumom v slovenskej histórii, ale bolo aj vstupom do sveta, ktoré dokáže ohroziť mentalitu dnešného priemerného mladého človeka. Keďže bude človek schopný bez akýchkoľvek problémov cestovať po členských štátoch, bude svedkom inej kultúry, než na akú bol dosiaľ zvyknutý. Táto cudzia kultúra už nikdy nebude cudzou, primiesi sa aj do slovenskej spoločnosti. Obávam sa, že Slováci nie sú príliš znášanlivým národom, preto môžu vzniknúť mnohé neočakávané problémy spojené s prejavom náboženskej intolerancie či rôznymi prejavmi rasizmu a neoprávneného násilia na príslušníkovi iného národa, často mimoeurópskeho. Zmes najrozmanitejších kultúr a mentalít podporí už aj tak veľkú konkurenciu na trhu práce celej Európy. Skutočne sa budú môcť presadiť len tí najsilnejší. To môže dohnať mnohých mladých späť na Slovensko, kde uplatnenie takisto nebude zadarmo.

Pre mladých Európa predstavuje svet, kde tradičné hodnoty sú už dávno zavrhnuté. Prílišná liberálnosť niektorých zákonov priamo v centre EÚ – v Beneluxe, rozširuje, podľa môjho názoru, skazenú predstavu o tom, čo znamená skutočná sloboda. Takáto sloboda, ktorú dnešným mladým ľuďom ponúka stredisko EÚ, je naozaj nebezpečná, pretože umožňuje napr. prebudovanie a zocelenie drogovej siete v strednej a východnej Európe, rozsiahlu kriminalitu a hrubé správanie mládeže, vznik opozície voči obvyklým výdobytkom minulých generácií, žijúcich v duchu kresťanských myšlienok, primiešanie nezvyčajnej civilizácie východných náboženstiev a islamu, podporu organizovanému zločinu, vznik skorumpovaných nepremožiteľných mafií, poskytovanie „dôvodov“ pre terorizmus zo strany radikálnych sprisahancov, bojujúcich proti práve takémuto štýlu života tzv. vyspelého prvého sveta. Jednoducho taká veľká verejná podpora nových myšlienok utvorila v mnohých mysliach Európanov príležitosť pre rast nihilizmu a odsúdenie akejkoľvek kritiky takejto „slobody.“ Práve tento faktor je najdominantnejší v zástupe rizík EÚ pre mladých ľudí na Slovensku.

Napriek tomuto veľkému riziku, ktoré môže spôsobiť kultúrny a morálny úpadok celého európskeho 25-členného spoločenstva, súhlasil som a súhlasím so vstupom do EÚ. Rovnako, ako je únia rizikom pre mladých, tak je pre tých istých mladých neprekonateľnou historickou príležitosťou na lepšiu úroveň života a života našich potomkov. Mladí ľudia, ktorí sú typickí častokrát naivnými túžbami, snami a nedosiahnuteľnými ambíciami, držia vo svojich rukách vstupenku do ekonomického a sociálneho rozkvetu svojho života. Majú šancu investovať do jazykov a uplatniť svoje talenty, ktoré u seba objavili, v zahraničí. Je síce nevlastenecké „neťahať“ so Slovenskom a pre Slovensko, avšak určujúcim faktorom pri tejto životnej príležitosti je hĺbka konzumného spôsobu života. Takýmto spôsobom sa naučili žiť aj obyvatelia EÚ, a pritom ich vlasti rástli po ekonomickej aj kultúrnej stránke naďalej. Usporiadaním veľkej konfederácie zjednotenej Európy sa vytvorí jeden osobitý kultúrny región, ktorý bude s pribúdajúcimi rokmi hodnotený ako jeden celok. Preto zrejme nebude dôležité uplatniť mladú generáciu v domácej krajine, ale tam, kde to osoží Európe ako celku. Mladí ľudia si, nanešťastie, túto jedinečnú príležitosť ešte stále dostatočne neuvedomujú. Možno aj preto sa nájdu takí, ktorí so vstupom nesúhlasia. Podľa môjho názoru to svedčí iba o zlej informovanosti o aktuálnej ekonomike EÚ a jej nenahraditeľnom pozitívnom vplyve na ekonomiku slovenskú.

Európska únia je lepšia budúcnosť. Je to príležitosť najmä pre mladých, ktorí vstupujú do dospelosti s vedomím, že sú Európanmi a že ich jediným prípustným domovom, ktorý im dokáže zabezpečiť kvalitný život, je Európa.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.