referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Ázijské tigre
Dátum pridania: 09.09.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: SFANIA
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 544
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Ázijské tigre


Ázijské tigre sa nachádzajú v troch odlišných oblastiach:

1. vo východnej Ázii – Kórejská republika, Taiwan
2. v pevninskej časti juhovýchodnej Ázie – Thajsko, Malajzia
3. v ostrovnej časti juhovýchodnej Ázie – Indonézia, Filipíny

Ázijské tigre patria medzi novodustrializované krajiny, čo znamená, že v pomerne krátkom časovom období zaznamenali rýchly nárast hrubého národného produktu. Prešli postupne tromi takýmito obdobiami. Počas, ktorých sa stali hospodársky významnými krajinami.
1.obdobie: 50. a 60. roky 20. storočia, namiesto importu začali rozvíjať základné odvetvia vlastného priemyslu /potravinárstvo, oceliarstvo/.
2.obdobie: 70. roky, zamerali sa na exportné odvetvia /elektronika, výroba automobilov/.
3.obdobie: 80. a 90. roky vývin priemyselných odvetví na základe vlastného výskumu /počítače, telekomunikačná technika/.
Kórea
Hlavným chodom je tu ryža často kombinovaná s jačmeňom či červenou fazuľou, známe sú aj parené ryžové koláče.
Taiwan
Portugalskí moreplavci nazvali tento ostrov „Ilha farmosa“, teda Krásny ostrov pre jeho sviežo zelenú hornatú scenériu. Veľmi známou sa tiež stala tradičná čínska opera, kde o povahe postáv vypovedá ich pohyb, kostýmy a líčenie. Vo väčšine taiwanských rodín má hlavné slovo žena.
Thajsko
V 13. storočí tu bolo založené kráľovstvo, ktoré väčšinu svojich dejín ostalo nezávislé. Thajsko je najväčším producentom ananásov na svete. Štátnym náboženstvom sa stal théravádový budhizmus, tzv. cesta starších, ktorá vyzýva svojich stúpencov, aby sa podrobili zákonom karmy a snažili sa zmierniť utrpenie na svete.
Malajzia
Táto krajina je najväčším vývozcom palmového oleja na svete. V roku 1857 skupina baníkov hľadajúcich cín založila tábor Kuala Lumpur, v preklade bahnitá zátoka, a z tohto tábora vyrástlo hlavné mesto.
Indonézia
Je najväčší ostrovný štát na svete. Tieto ostrovy sú stáročia zdrojom klinčekov, škorice či muškátových orieškov. Hlavnou zložkou ekonomiky tu však už od roku 1871 kedy sa uskutočnil prvý vrt je ropa.
Filipíny
Ležia v ohnivom kruhu, v oblúku prechádzajúcom ostrovmi juhovýchodnej Ázie, ktorý je posiaty sopkami, a v dráhe silných tropických búrok. Majú zásoby zlata, medi či chrómu.

Ázijské tigre sú politicky stabilné, ich autoritatívne vlády obmedzujú činnosť opozície. Štát hrá dôležitú rolu v rozvoji priemyslu. Podporuje exportné podniky, hľadá možnosti zahraničných investícií a propaguje svoju krajinu v zahraničí.
Spolu s vývojom hospodárstva rastie aj životná úroveň obyvateľov. Ale nie všetkých. Vznikajú veľké rozdiely medzi ľuďmi žijúcimi v mestách a na vidieku, ktorý je zaostalejší, netechnický. Ľudia z dedín sa sťahujú do miest, kde ale nie je dostatočný počet voľných pracovných príležitostí. Čo znamená, že viac ako milión prisťahovalcov žije v chudobných štvrtiach, slumoch.
Ázijské tigre a ich postavenie boli od začiatku ekonomického rastu do značnej miery ovplyvnené kultúrou a predošlým politickým postavením. Oni i mnohé okolité štáty sa na kratšie obdobia ocitli pod politickou nadvládou a celkovo pod okupáciou iných štátov. Ako napríklad Kóreu ovládali Číňania, Filipíny Španieli, Indonéziu Holanďania a Briti. Táto nadvláda spôsobila rôznorodosť obyvateľstva. Napríklad v Indonézii žije 300 národností, ktoré hovoria viac ako 250-timi jazykmi. V Thajsku a Mjanmarsku žijú horské, chudobné národy, ktoré sa živia zväčša pestovaním ópia. Z neho sa získava heroín, preto sa rozširovanie drog v Thajsku trestá smrťou.
Veľké rozdiely medzi jednotlivými oblasťami juhovýchodnej Ázie sú v náboženskej príslušnosti obyvateľov. Indonézia a Malajzie sú moslimské, Zadná India je budhistická, Filipíny kresťanské. Náboženstvo veľmi vplývalo i vplýva na ich umenie a kultúru.
Keď sa krajiny vymanili spod nadvlády začali sa ekonomicky rozvíjať. Po celom svete sú známe firmy ako: Daewoo, Samsung či Hyundai. Štáty sú ľudnaté a turisticky atraktívne.
Ázijské tigre majú teda priaznivé podmienky na ďalší hospodársky rozvoj.

 
Podobné referáty
Ázijské tigre SOŠ 2.9291 834 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.