referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Sobota, 4. decembra 2021
Vlastenectvo a vstup do EU
Dátum pridania: 08.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zuzu13
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 492
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Vlastenectvo a vstup do Európskej únie
(Prejav)

Určené pre študentov gymnázií

Vážení študenti.
Prvého mája sme sa stali právoplatným členom Európskej únie. Predpokladám, že tému Európskej únie ste už v rámci Náuky o spoločnosti prebrali. Preto by som sa radšej venovala téme vlastenectva v súvislosti so vstupom do únie. V akom rozsahu je ešte vlastenectvom a kde začína extrémny nacionalizmus?
Vstupom do Európskej únie sme nielen získali, ale ako určite viete, tiež sme sa vzdali istej časti kompetencií. Museli sme sa v mnohom prispôsobiť a to sa nie všetkým páči. Je jasné, že vstupom sme sa nestali viac Európanmi ako Slovákmi. Sme a vždy budeme v prvom rade Slováci. Musíme byť na to hrdí. Kým budeme na seba, ako národ, hrdí, môžeme sa nazývať vlastencami.
Ako som už povedala, nie všetkým sa zmeny súvisiace so vstupom Slovenska do Európskej únie páčia. Odvolávajú sa na svoje vlastenectvo, ale presvedčivé dôvody im chýbajú. Hovoria, že my, čo súhlasíme, sme odrodilci, nie sme dobrí Slováci. To je ale omyl! Pravý vlastenec chce pre svoju krajinu len to najlepšie. Nechce predsa jej separáciu ani izoláciu. Takých „pravých vlastencov“ bolo v histórii dosť. Takéto vlastenectvo ale nikdy neprinieslo nič dobré, iba zaostalosť a s ňou ruka v ruke neprávosť. Som presvedčená, že vstup do Európskej únie je jednou z najlepších vecí, ktoré Slovensko postretli od pádu komunistov. Iste, nie hneď bude všetko „skvelé a super dokonalé“. Zmeny k lepšiemu prídu až postupne. Robíme to pre vás a vaše deti. Znie to síce ako tisíckrát opakovaná fráza, ale je to tak. Na tento fakt poukazujú práve tí, ktorým chýbajú argumenty proti. Veď prečo by sme nemohli zabezpečiť budúcnosť našim potomkom sami a bez cudzej pomoci, a tak, aby sme sa pri tom mali dobre aj my? Naozaj ale chceme, aby tu naďalej prekvitalo úplatkárstvo, korupcia a byrokracia? Myslím, že už sami viete, že aby sa mal človek lepšie, musí pre to najskôr niečo obetovať. Preto nie je možné dosiahnuť zmeny k lepšiemu tak, aby sme sa aj my mali dobre. Títo „praví patrioti“ odmietajú nielen náš vstup do Európskej únie, ale aj všetko cudzie. Lepšie povedané, všetko, čo oni považujú za cudzie. Odsudzujú akékoľvek zásahy do našej politiky, čo i len vo forme odporúčaní. Na tom by nebolo nič zlé, ale ... Vždy je tu ALE. Svoj hnev a nesúhlas obracajú proti ľuďom z iných krajín i proti spoluobčanom, ktorí zmýšľajú inak ako oni. Cítia potrebu vykričať svoj nesúhlas nekultivovaným, vulgárnym, ba až agresívnym spôsobom. Práve oni tvoria zložku extrémnych nacionalistov. Som si takmer istá, že v každom spoločenstve ľudí, tak isto aj medzi vami, sa nájde niekoľko jednotlivcov, ktorí rozmýšľajú podobne ako oni. Každý má právo na svoj vlastný názor. To nepopieram, ale treba vždy riadne zvážiť čo a ako povieme.
Vlastenectvo je veľmi dôležitá súčasť národného povedomia. To, že sme vstúpili do Európskej únie, nám nesignalizuje stratu vlastenectva. Práve naopak! Vlastenectvo je súčasťou našej národnej identity. Tú si musíme zachovávať vždy a za každých okolností!
Ďakujem za pozornosť.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.