referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oskar
Pondelok, 8. augusta 2022
Mars alebo púštne a polárne oblasti??
Dátum pridania: 11.11.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jakujko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 290
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Mars alebo polárne a púštne oblasti??

Táto úvaha je o životných podmienkach na Marse a na púštnych a polárnych oblastiach.
Odborníci sa domnievajú že na Marse je voda. Je to dosť pravdepodobné. Aj keď bude na Marse zistená prítomnosť vody, stále tam nebude vzduch – atmosféra. Bez týchto základných životných potrieb človek nemá šancu prežiť bez nejakého prístroja na kyslík. Ľudia by museli žiť v skafandroch, čo by nebol najlepší spôsob života. Všetci vieme, že vzdialenosť Zeme od Slnka (150 mil. kilometrov ) je menšia ako vzdialenosť Marsu od Slnka (228 mil. kilometrov ), takže na Marse je chladnejšie. Jeden deň na Zemi trvá 23 h 56 min., na Marse 24 h 37 min., takže dĺžka dňa na Marse je približne rovnaká ako na Zemi.

Polárne oblasti sa nachádzajú na južnom a severnom póle. Polárne oblasti pokrýva sneh a ľad, takže je tam veľmi chladno. Teploty tu môžu dosiahnuť
až - 70°C. Pri takýchto teplotách človek prežije veľmi ťažko. Na Zemi práve prebieha globálne oteplovanie, takže ľadovce sa roztápajú. Za veľa rokov by sa mohli úplne roztopiť a potom by sa mohli polárne oblasti obývať.

Púštne oblasti – púšte sa nachádzajú v oblastiach pri rovníku. Hlavne v Afrike napr. Sahara a niektoré púšte sú aj v Ázii napr. púšť Gobi. Na púštiach je zasa
Veľký problém s vodou. V púštiach sa nachádzajú oázy, ktoré sú od seba veľmi ďaleko. Púšte pokrýva piesok, ktorý je veľmi nepríjemný. Na púštiach sú veľmi často púštne búrky. Na púštiach je počas dňa veľmi vysoká teplota. Človek by bol dehydrovaný, takže obývanie tejto oblasti je veľmi nereálne.

Môj úsudok je, že život bude skôr na polárnych a púštnych oblastiach. Na Zemi sú všeobecne lepšie podmienky pre život. Tieto oblasti sú doposiaľ neobývané ale v ďalekej budúcnosti je asi možné všetko a život človeka na Zemi je vážne ohrozený.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.