referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohuš
Piatok, 27. januára 2023
Politická nestabilita Slovenskej Republiky
Dátum pridania: 26.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: de0n
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 346
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
V prelome politickej historie Slovenskej Republiky sa udiali mnohé výkivy. Slovenská politická scéna je veľmi ľahko zmanipulovatelná.Dosť zásadný príklad nám predstiera obdobie 2.svetovej vojny. Pod vplyvom nacisistickej,západnej politiky,sme sa ako národ dokázali vcelku rýchlo prispôsobiť danej situácii. Vid.

Osamostatnenie Slovenskej Republiky za vlády prezidenta Tisa. Prišla však nová vlna odporu,a politické smerovanie na Slovensku sa opäť začalo uberať iným smerom. Slovenské národné povstanie predznamenalo nový vývoj v historii Slovenska. Akoby zázrakom sme sa z ničoho nič stali Veľkými priateľmi Sovietskeho zväzu. Povojnový prevrat hodnôt a nová politická orientácia zastihla aj nás. V demokratických voľbách zvítazila Demokratická strana. Prišiel však komunistický prevrat a vlády sa ujali komunisti. Netrvalo dlho a vznikla nová vlna odporu voči Komunistickej strane slovenska a Sovietskemu zväzu vôbec. Aký to paradox, ked sa z našich protifašistických osloboditeľov stali politickí nepriatelia, i v sociálnej sfére.

Komunistický režím mal mnohé nevýhody a bol čo sa týka 50. rokov dosť prísny.Mnohí ľudia zomreli bud zavraždení pri väčšinou nereálnych výsluchoch alebo násilnou okamžitou smrťou.Prišli 60.roky a s nimy pokus o mäkkší socializmus zo strany Alexandra Dubčeka. "Mäkký socializmus" však netrval dlho a mnohé sa vrátilo do sarých koľají.Dalším sporným medzníkom bola a isto ešte aj je násilná okupácia našej republiky vojskami Varšavskej zmluvy. Co nasledovalo potom dobre vieme. 70. roky sa niesli v znamení socializmu s prísnou kontrolou médií a sociálnej sféry vôbec.Ludia žili ako žili,mali na chlieb,mali na dovolenky,mali na dôstojný život, avšak bez "slobody prejavu".

Práve nespokojnosť s vedením krajiny,cenzúry a "obmedzovania" mladej slovenskej inteligencie viedli k protestu hercov,a nakoniec celej vrstvy obyvateľstva. Rok 1989 sa niesol v znamení prestupu k demokratickému i ked v skutočnosti kapitalistickému režímu. Mnohí verili že sa dianie nielen politické na Slovensku zmení. Nová demokratická vláda ktorá posupom času naberá čoraz viac proamerické smerovanie dokázala po socializmom vybudovanom systéme, absolútne prevrátiť hodnoty v spoločnosti. Prílivom novej vlny demokracie sa s veľkým údivom rapídne zväčšila nezamestnanosť,likvidácia fabrík,a destabilizácia slovenskej ekonomiky. V súčasnosti sme členom NATO a EU. Aké bude daľšie politické smerovanie Slovenskej republiky, bude sa opäť opakovať historia?
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.