referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Nedeľa, 27. novembra 2022
Podnikanie cesta k úspechu alebo ako z ničoho vybudovať dobré meno
Dátum pridania: 16.12.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jeremyno
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 680
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Ľudia už v dávnych dobách priemyselnej revolúcie začali chápať, že ak chcú dosiahnuť úspech, prostriedky potrebné na prežitie, musia sa prispôsobiť a začať vyrábať niečo po čom je dopyt. V dnešnej dobe je to o čosi jednoduchšie a vzniká množstvo firiem so snahou presadiť sa, ako sa to podarilo už mnohým iným pred nimi. Či sa firma uchytí a udrží závisí od kvality podnikateľského zámeru. Niekto múdry povedal: „Počítače vládnu svetom“ a mal pravdu. Dnes v 21. storočí sa prudko rozrastá trh s výpočtovou technikou a najmä toto odvetvie priemyslu láka dnes väčšinu mladých ľudí. Mladí ľudia sa začínajú výpočtovou technikou zaoberať už na základných školách, a preto stredné školy zaznamenávajú prudký rast prihlášok práve na tieto odbory.

Dnes už bežný počítač na domáce použitie dokážu poskladať aj 16 ročný. O výpočtovú techniku sa prevažne zaujímajú chlapci ale nájdu sa aj rovnako šikovné dievčatá. V osemnástych rokoch sa naskytuje šanca skúsiť podnikať na vlastnú päsť a pokúšať úspech. Poviete si fajn, je to jednoduché a preto to zvládnem aj sám, ale práve tu sa začína ta najťažšia časť cesty k vysnívanému úspechu. Pretože na trhu v tejto oblasti vládne tvrdá konkurencia je najdôležitejšia originalita a schopnosť presadiť sa. Asi každý začínal tak, že si spravil vizitky, pár reklamných predmetov a začal ponúkať svoje služby či už dal vedieť svojim známym, alebo vždy keď sa téma rozhovoru zvrtla na tému v ktorej človek podniká, nezabudol v správny čas podotknúť, že sa v tejto oblasti pohybuje, a požiadal ostatných aby sa v prípade záujmu na neho. Ak s uvedenými osobami nemáte nadviazaný užší kontakt, môžete im dať svoju vizitku pripadne telefonický kontakt či v dnešnej dobe aj web stránku, kde dotyčný nájdu potrebné informácie o Vami poskytovaných službách a produktoch a prípadne aj aktuálny cenník služieb. Netreba sa dať odradiť prvým neúspechom, ale treba skúšať ďalej, po nejakom čase sa prvý úspech zaručene dostaví. Takýto úspech poteší a dodá optimizmu.

Začínajúci podnikateľ by mal značnú časť zisku investovať do reklamy. Aby si získal stálych zákazníkov musí dať čo najnižšie ceny a udržiavať krok s obrovskými firmami. Náklady na podnikanie je nutné znížiť na minimum. Z tohto dôvodu je ak to podnikateľský zámer umožňuje najlepšie zriadiť si kanceláriu doma, prípadne si prenajať nebytové priestory v panelovom dome. Dôležité je mať poriadok v obchodnej a účtovnej agende, ktorú je vhodné nechať na odborníkov vzhľadom na obrovské množstvo zákonov a a všeobecne záväzných právnych ustanovení, ktoré túto problematiku upravujú. V dnešnej dobe mobilných telefónov nemusí začínajúci podnikateľ sedieť doma ale pokojne môže študovať na strednej alebo vysokej škole, odkiaľ môže počas prestávok kontrolovať elektronickú poštu, objednávať tovar z veľkoskladov, alebo si rozširovať klientelu zákazníkov.

Až sa obchod začne rozvíjať, je dôležité stále rozširovať ponuku rôznych služieb pre zákazníkov. Aby si získala firma dobré meno je potrebné aby ste boli spoľahlivý, rýchli, vedeli správne poradiť, venovali s dostatočne zákazníkom aby mali pocit, že máte o nich záujem. Ďalšou dôležitou vecou je aby ste mali prehľad a odstraňovali príčiny prípadných porúch výrobkov zo svojej ponuky, z dôvodu, že jednak nebudete mat zbytočne veľa práce s opravami a reklamáciami, ale zároveň to ocení aj zákazník pretože ani vás by nebavilo nosiť počítač alebo auto každý mesiac do servisu. Ak zákazníci budú spokojní prídu zas k Vám a Vaša firma bude prosperovať. V tomto období je možné prenajať priestory najlepšie niekde v meste alebo v niektorej s polyfunkčných budov.

V súčasnej dobe sa veľkej popularite tešia veľmi frekventované miesta v obrovských nákupných centrách. Tieto sa v poslednej dobe rozrástli ako huby po daždi. Je možné spustiť masovú reklamu napríklad reklamnými katalógmi, prezentovať sa na rôznych výstavách a zamestnať ľudí, ktorí Vám pomôžu pri plnení objednávok. A ak sa vám toto všetko podarí a Vaša firma bude mať úspech, Vy si budete niekde sedieť v koženom kresle v kancelárií a stáť na čele svojej spoločnosti. Ale ani tu nemáte však vyhrané, i keď ste pravdepodobne dosiahli to, čo ste si priali keď ste začínali. Aby Vás to však tešilo musíte si vážiť to, čo máte a musíte s ľuďmi jednať fér a obchodovať poctivo pretože každé neseriózne konanie sa Vám môže vypomstiť.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.