referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Európa sa dnes mení na spoločný domov, viem čo by som chcel zmeniť
Dátum pridania: 18.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jefry
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 494
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
1. mája vstúpilo do Európskej únie 10 štátov, v ktorých prešlo referendum. Pre každú z týchto krajín to bol obrovský skok. Či dopredu, alebo dozadu sa nedá povedať. Alebo dá? To posúďte sami.
Asi najdôležitejšia otázka. Čo je vlastne Európska únia? Podľa mňa bola Európska únia vznikla preto aby silnejšie a vyspelejšie členské štáty mohli pomáhať tým zaostalejším. Ale prečo? Napríklad Nemecko sa po druhej svetovej vojne, po ktorej ho nenávidel celý svet a dostalo medzi najvyspelejšie štáty sveta či ekonomicky, alebo sociálne. A teraz má zaostať aby pomohlo zaostalejším štátom. Ciele Európskej únie sú spoločná mena, sociálna a hospodárska politika, zlepšenie životných podmienok, spolupracovanie v sociálnej oblasti, vyrovnávanie ekonomickej nerovnováhy, spolupracovanie v oblasti práva a vnútornej politiky, ozširovanie EU, poskytnúť pomoc rozvojovým štátom.

Toto sú podľa mňa dobré vlastnosti Európskej únie, ale každá výhoda má aj svoje nevýhody. Tu sú niektoré z nich.
Platenie za štúdium na vysokých školách je jedna zo zaražajúcich vecí Európskej únie. Ak je niekto chytrí a jeho rodičia nepatria medzi najbohačších tak čo má robyť? Môže si požičať. To hovorí a tak sa obhajuje vláda. Prečo sa má človek zadlžovať keď je mladý a nevie ako sa v budúcnosti zamestná? To nikdo nevie, ale toto je problém ktorý by som určite chcel zmeniť dúfam že sa pred mojim štúdiom na vysokej škole zmení.
Jednotná mena je veľký krok dopredu, ale niektoré štáty strácajú veľa peňazí , aby si priblížili kurz a mohli prijať túto menu.

Ďalšou nevýhodou Európskej únie je odliv kvalifikovanej pracovnej sily. S tým sa dá urobiť len to, že sa vytvoria ideálne pracovné miesta a zabezpečia sa rovnaké platy ako v zahraničí aj doma na Slovensku.

Ďalej je tu problém s konkurečným tlakom, kvôli ktorému môžu skrachovať malé firmy, ale s tým sa asi robiť jedine to, že aj malé firmy budú konkurencie schopné.
Problém ako sa dá zmeniť Európska únia, aby žiadny členský štát nebol uprednostňovaný, alebo naopak odstrčený. Otázka vzniká už len pri hymne Európskej únie. Óda na radosť, ktorú napísal Beethoven a Beethoven bol Nemec. Toto je len veľmi nepodstatná vec, ale keď padne reč o spoločnom jazyku otázka z jednej strany to je veľmi dobrý návrh, ale ktorí si myslíte, že by to mala byť angličtina, tak povedzte prečo, veď Nemcov a Francúzov je veľa a po Nemecky hovorí tiež veľa Eurápanov. Toto je vec ktorá by Európsku úniu posilnila, ale je zrejme neviriešiteľná
Kôli tomu to vzniká ďalší problém. Jazykové bariéry, ale tento problém sa dá riešiť len jednou vecou: Učiť sa, učiť sa a učiť sa. A preto toto obmedzenie treba brať aj oko výhodu.

Nové normy Európskej únie sú pre nás niekedy nepohodlné a mnohých ľudí obmedzujú, ale zasa niektorých s tých ľudí obmedziť treba. Problém je ale tiež že niektorých čo netreba obmedzujú a zase niektorých ktorích treba neobmedzujú.
Toto sú problémy Európskej únie, ktoré by som chcel zmeniť, čo sa mi asi nepodarí, ale dúfam že sa Slovensko ako mladý štát po tomto vstupe pohne dopredu či ekonomicky, alebo sociálne.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.