referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Načo nám je filozofia?
Dátum pridania: 26.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Kristina
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 437
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Načo nám je filozofia? A čo to vlastne filozofia je? Pre každého človeka znamená toto slovo niečo iné.
Pre skutočných filozofov je filozofia naozaj láskou k múdrosti. Skutoční filozofovia ju milujú. Zbožňujú Aristotela, Platóna, či iných mysliteľov. Zbožňujú rozmýšľať nad tým, čo je svet, čo je láska. Uvažujú o bytí, o skutočnej existencii človeka a vecí okolo nás. Filozofujú o všetkom. A na čo im je filozofia? Prostredníctvom nej si dávajú odpovede na rôzne otázky života, toho, čo sa deje okolo nás. Je to určite súčasť ich každodenného života. Vďaka nej sa môžu hlbšie zamýšľať nad vecami,môžu filozofovať napríklad o zmysle ľudského života. Filozofia jednoducho robí ich život naplneným. Podľa môjho názoru.

A čo obyčajní ľudia? Čo obyčajný človek a jeho vzťah k filozofii? Preň je filozofia niečo iné. K týmto ľuďom sa radím aj ja. Obyčajných ľudí by som rozdelila ešte na dve podskupiny.
1. Tí, ktorí vedia, čo je to filozofia, a niekedy filozofujú.
2. Tí, ktorí vedia, čo je to filozofia, ale nefilozofujú.(nepovažujú to za niečo podstatné )

Prvá skupina ľudí: FILOZOFIA=áno, FILOZOFOVAŤ=áno (niekedy). Obyčajný človek, ktorý vie, čo je to filozofia, ale nejako výrazne sa jej nevenuje. Nekladie jej prílišnú dôležitosť. Sem-tam, z času na čas si zafilozofuje o tom, či má toto všetko zmysel. Nebráni sa jej.
Druhá skupina ľudí: FILOZOFIA=áno, FILOZOFOVAŤ=nie (radšej)
Títo ľudia nekladú dôraz na potrebu filozofie a filozofovania. A načo je im filozofia? Nerozumejú jej a nechcú mať s ňou nič spoločné. Majú dosť svojich problémov a nieto ešte si privyrábať ďalšie.

K skupine týchto ľudí by som sa zrejme zaradila viac. Už len preto, že tento predmet-filozofiu, sa musím učiť, lebo je povinný. A nie je mi ani veľmi blízky. Nerozumiem, prečo sa mám zamýšľať nad vecami, či existujem, čo je život, prečo som tu, prečo som, atď. Jednoducho som tu. Verím, že existujem, že nie som len zhluk nejakej hmoty. Verím, že som na svete a musím tu byť, pretože Boh ma tu chcel mať. A verím, že Boh existuje, že tu bol prvý.U mňa platí: VIERA> FILOZOFIA.
Nemám potrebu zamýšľať sa a prehrabávať sa v tom, či je to skutočne tak. Jednoducho- je to tak.A nemyslím si, že je tak nesmierne potrebné zamýšľať sa nad niečím, čo je. Aj tak tým nič nevyriešim. Je to ale skutočne vec názoru každého človeka. A nakoniec, veď cintoríny sú plné tých, ktorí filozofovali, ale aj tých, ktorí nefilozofovali.

Verím, že filozofia môže byť zaujímavá pre toho, kto chce, aby sa takou pre neho stala.
Každý človek si už musí odpovedať sám na otázku: Načo nám je filozofia?
A preto: NAČO NÁM JE FILOZOFIA?
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.