referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zdenko
Štvrtok, 9. februára 2023
Môžu médiá zmeniť charakter človeka?
Dátum pridania: 03.02.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: baris
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 709
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
Človek je individualita tvoriaca spoločnosť, každodenne odolávajúca jej nástrahám. Médium je už takmer sto rokov súčasťou spoločnorsti, ktorej členom by malo poskytovať zmapovanú situáciu, odohrávajúcu sa v nej, ako aj prinášať potešenie a zábavu. Charakter, to sú povahové vlastnosti jedinca, prejavujúce sa v jeho konaní a spôsobe myslenia. A čo majú tieto tri pojmy spoločné? Mnoho. Médium do značnej miery vplýva na človeka, ktorého najpodstatnejším atribútom je práve jeho charakter.

Na úvod je potrebné zmieniť sa, že všetky médiá pôsobia na človeka silou poraziteľnou možno iba takou osobnosťou, ktorá je pripravená a do dostatočnej miery psychicky vyzbrojená, aby spomínanej sile dokázala odolať. Nemožno teda zabudnúť, že človek, ktorý nechce negatívnemu vplyvu podľahnúť, sa musí i aktívnou cestou do tohto procesu zapojiť. Nestačí iba kritizovať a sťažovať sa, ale aj príslušnými prostriedkami proti tomuto vplyvu bojovať.

Určite nie je náhoda, že centrom takmer každej obývacej izby je televízny prijímač, podľa ktorého sa následne dotvára celkový obraz miestnosti. Preto nie je na mieste sa čudovať ( a toto je dokonca iba jeden z príkladov nášho bytia každodenne obklopeného masmédiami), že páve oni sa výraznou mierou podielajú na tvorbe verejnej mienky, životných postojov, ako aj životného štýlu. Vplývajú na nás hlavne v oblasti intelektuálnej, kedy rozumom prijímame informácie a na ich základe si vytvárame úsudky, ako i v oblasti morálnej, kedy zhodnocujeme svoje konanie a zamýšľame sa nad ním. Rovnako môžeme pocíťit vplyv aj v rovine estetickej , pretože každý z nás túži po kráse a harmónii. Hlavne v pubertálnom veku sa človek sústredí na vzory v extravagantnom oblečení, sprevádzané vulgárnymi prejavmi a tzv. umením, ktoré skôr ráža ako by malo potešiť a nemá nič dočinenia so spoločenskými normami. Často sa stáva, že i hodnotové rebríčky mnohých ľudí sa menia na základe momentálneho trendu prezentovaného médiami. Prikladom môže byť: mladosť, bohatstvo, úspech, popularita, vplyvnosť...

Mnohí z nás nemôžu poprieť, že obrovské kvantum hádok vyvolaných v našich domácnostiach majú na svedomí práve médiá. Nemálokrát vznikajú sváry, prameniace z neústupnosti jednotlivých členov rodiny pri dohadovaní sa o tom, čo sa bude napríklad pozerať v televízii. Či to bude telenovela, športový prenos alebo hudobná relácia. Stjí naozaj náš záujem (ba až posadnutosť) o konkrétny program za nepokoje v rodine, ktoré by mohli byť vystriedané príjemnou diskusiou o vlastných zážitkoch, skúsenostiach, či radami, ktoré by nám mohli pomôcť pri riešení našich aktuálnych problémov a diliem.

Aká by teda mala byť ideálna funkcia médií? Skutočnosťou je, že médiá by mohli robiť mnoho vecí, aby sa nám ľahšie žilo, sprostredkovať nám inrormácie o nás samych, či už konkrétne alebo všeobecnejšie na globálnej úrovni, aby sme ľahšie porozumeli svetu. Tomu svetu, v ktorom žijeme. V trhovom prostredí to však, bohužiaľ, robia vo veľmi obmedzenej miere. A to z prostého dôvodu- síce na to technicky, organizačne a vybavenostne uspôsobené sú, nie sú však na tento účeľ zriadené. Je smutné, keď sa musí spomenúť obrovská manipulatívnosť médií. Využívajú totiž celý, dlhý rad možnosti, ako modifikovať určitú informáciu tak, aby v podaní daného média zapôsobila na percipienta podľa konkrétneho želania. Prostriedky, ktoré na to médiá využívajú sú rôzne. Médiá teda môž byť dobrým sluhom, ale aj zlým pánom.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.